50 leiutist, mis vormisid tänapäeva majandust

Autor: Tim Harford

Ilmumisaeg: 22.03.2021

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 360

Miks lõi vöötkoodi leiutamine väikepoodidel jalad alt? Miks suurendas grammofon majanduslikku ebavõrdsust? Kuidas parandasid banaanid vaktsineerimise kättesaadavust? Kuidas lõi beebipill naistele võimaluse töötada juristi või arstina?

Briti majandusteadlane ja ajakirjanik Tim Harford räägib 50 leiutise kaudu loo, kuidas kujunes praegune majandussüsteem ja kuhu see võib areneda. See raamat ei ole teada-tuntud leiutistest, nagu trükipress või aurumasin. Autor räägib esemetest ja nähtustest, mis on mõjutanud majandust märkamatumalt. Need leiutised on meie igapäevaelus elementaarsed, ent nende sünniloo taga on rohkelt peamurdmist ja ootamatuid pöördeid.

“Väga lihtne on mõelda leiutistest kui vaid probleemide lahendustest. Leiutised ravivad vähki. Leiutised viivad meid kiiremini puhkusereisile. Leiutised teenivad tulu,” kirjutab Tim Harford, “Aga leiutised mõjutavad meie elu ka ettearvamatul viisil ja kellegi probleemi lahendades tekitavad nad sageli probleemi kellelegi teistele. Nende viiekümne leiutise mõju majandusele ei olnud ainult selles, et nad võimaldasid toota rohkem ja odavamalt. Igaüks neist lõimis uusi niite majandussidemete keerulisse võrgustikku.”

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 25.90 € Hind poes: 33.90 €

50 leiutist, mis vormisid tänapäeva majandust

Ader Sissejuhatus   I          Võitjad ja kaotajad Grammofon Okastraat Müüja tagasiside Google’i otsing Passid Robotid Heaoluriik   II         Leiutised, mis muutsid meie elu Imiku piimasegu Külmutatud valmistoidud Beebipill Videomängud Turu-uuring Kliimaseade Kaubamajad   III       Uute süsteemide leiutamine Elektrigeneraator Merekonteiner Vöötkood Külmaahel Kaubeldav võlg ja pügalpulk Billy raamaturiiul Lift   IV        Mõned ideed ideedest Kiilkiri Avaliku võtme krüptograafia Kahekordne raamatupidamine Piiratud vastutusega ettevõtted Juhtimisnõustamine Intellektuaalomand Kompilaator   V         Kust tulevad leiutised? iPhone Diiselmootorid Kellad Haber-Boschi protsess Radar Akud Plast   VI        Nähtav käsi Pank Žilett ja terad Maksuparadiisid Pliibensiin Antibiootikumid põllumajanduses M-Pesa Kinnisvararegister   VII      Ratta leiutamine Paber Indeksifondid Haisulukk Paberraha Betoon Kindlustus   Kokkuvõte: vaade tulevikku Epiloog: Elektripirn   Tänusõnad Viited    

50 leiutist, mis vormisid tänapäeva majandust

Kõik raamatud

Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi kodukord

1. Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi (edaspidi raamatuklubi) annab eesti keeles välja Eesti ja muu maailma autorite parimaid populaarteaduslikke raamatuid (edaspidi klubiraamatud).

2. Raamatuklubi liikmed saavad iga kuu 1–2 klubiraamatut vähemalt 20% poehinnast odavamalt.

3. Klubiraamatud saadame Omniva pakiautomaati või kulleriga kohale. Omniva pakiautomaati saatmine on tasuta, kulleritasu on 5,40.

4. Raamatuklubi teavitab liikmeid uute klubiraamatute ilmumisest SMSi, uudiskirja, raamatuklubi kodulehekülje ning ajakirjade Imeline Ajalugu ja Imeline Teadus kaudu.

5. Kui raamatuklubi liige soovib klubiraamatust loobuda, peab ta sellest teada andma enne ilmumiskuu 15. päeva. Äraütlemisest saab teatada:
a) klubi kodulehel www.ajalooraamatud.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti 9–17).

6. Teatamata jätmist käsitleb raamatuklubi tellimusena ja klubiraamat saadetakse välja ning raamatuklubi liikmele esitatakse raamatu eest arve. Tellimuste täitmise aeg on orienteeruvalt 2 nädalat.

7. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).