Ärevuse lahtiharutamine

Autor: Judson Brewer

Ilmumisaeg: 01.03.2022

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 312

New York Timesi bestseller.

Sõnaraamatu definitsiooni järgi on ärevus mure, närvilisus või rahutustunne, mis tekib ligiolevast sündmusest või millestki, mille tulemus on ebamäärane. Kuivõrd iga peatselt saabuv sündmus on ligiolev, ja kuna saame kindlad olla vaid selles, et asjad on ebakindlad, võib ärevus tõsta pead iga kell. Kliinilise psühhiaatri Judson Breweri praktiline teejuht tõhustab ärevusega tegelemist ning aitab boonusena saada jagu kõigist seda saatvatest tarbetutest harjumustest ja sõltuvustest.

Meditsiinilised käsiraamatud toovad ärevuse tüüpiliste sümptomitena välja närvilisuse, rahutuse, kergesti tekkiva väsimuse, suurenenud lihaspinge ja -valu, ärrituvuse ning keskendumis- ja uinumisraskused.

Paljude jaoks on ärevus kui metsapõleng, mis saab alguse tikutõmbest koidikul ja lõõmab päeva edenes üha ägedama leegiga, et seejärel õhtul voodisse ronides imestada: „Miks mul küll und ei tule?“ Teisi kimbutavad paanikahood, mis tabavad neid ootamatult kui välk selgest taevast või ajavad südaöösel une pealt üles. Kolmandad muretsevad aga konkreetsete asjade pärast.

Dr Brewer on oma teadustöödes keskendunud ärevuse ja harjumuste (alkoholi liigtarvitamisest stress-söömise ja sissejuurdunud viivitamiseni) vahelistele seostele: miks me õpime ärevile minema ning kuidas me kujundame sellest harjumuse. Tema lahendustele orienteeritud raamat:

  • tutvustab ärevuse tekkimise psühholoogilisi ja neuroteaduslikke selgitusi;
  • annab kondikava, mille toel ärevuse taandumise nimel tööd alustada;
  • näitab, kuidas tuvastada ärevuse päästikuid (ka neid, mille ärevus ise valla päästab);
  • aitab mõista, miks me takerdume mure ja hirmu tsüklitesse ning kuidas ajakohastada aju tasuvõrgustikke nõnda, et nende haardest vabaneda;
  • õpetab aju õppimiskeskusi kaasavaid võtteid, et ärevuse tsüklitest (ja teistest harjumustest) välja murda.

Võimalik et tegu on ainsa ärevusealase raamatuga, mida eales vajate. Juhindudes oma laboris tehtava neuroteaduse viimasest sõnast ja kliiniliselt tõestatud võtetest, avaldab dr Brewer leidlikult selle, miks ärevustsüklid on nõnda visad murduma.

Näidates selgelt, kuidas ja miks on muretsemine niivõrd sõltuvust tekitav, juhendab ta lugejat vabanema vanadest harjumustest, mis ärevust käigus hoiavad, ja harutama lahti köidikuid, mis elu aheldavad. Tegu on tõenduspõhise psühholoogiateadusega selle parimal kujul.

Mark Williams, Oxfordi Ülikooli kliinilise psühholoogia emeriitprofessor,
raamatu „Mindfulness“ kaasautor

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 27.90 € Hind poes: 35.90 €

Ärevuse lahtiharutamine

Sissejuhatus 11  Vaimu mõistmine 19 Ärevus levib kulutulena 21 Ärevuse sünd 33 Harjumused ja igapäevased sõltuvused 45 Ärevus kui harjumuse tsükkel 57 Vaimu kaardistamine: esimene käik 73 Kuidas vaimu kaardistada? 75 Miks teie varasemad ärevuse (ja harjumuste) vastased strateegiad liiva jooksid? 87 Dave’i lugu, 1. osa 97 Lühidalt teadvelolekust 105 Milline on teie kui teadvel oleva isiksuse tüüp? 115 Aju tasuväärtussüsteemi ajakohastamine: teine käik 125 Kuidas aju otsuseid langetab ehk miks me torti brokolile eelistame? 127 Peatage mõtlemine: Dave’i lugu, 2. osa 139 Möödanikust õppimine (ja kasvamine) 147 Plindrist pääsemine: Dana Smalli šokolaadikatse 159 Kui palju aega harjumuse muutmiseks kulub? 167 Ajule suurema ja parema pakkumise leidmine: kolmas käik 179 Suurem ja parem pakkumine 181 Uudishimu teadus 195 Dave’i lugu, 3. osa 209 Mida head leidub vihmastes päevades? 221 Vajate vaid armastust 231 Põhjuste otsimise harjumuslik silmus 241 Arstegi tabavad paanikahood 251 Tõenduspõhine usk 265 Ärevusealane karskus 275   Epiloog. Kuus aastat ja viis minutit 287 Tänusõnad 291 Allikad ja märkused 295 Register 307

Ärevuse lahtiharutamine

Kõik raamatud

Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi kodukord

1. Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi (edaspidi raamatuklubi) annab eesti keeles välja Eesti ja muu maailma autorite parimaid populaarteaduslikke raamatuid (edaspidi klubiraamatud).

2. Raamatuklubi liikmed saavad iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut vähemalt 20% poehinnast odavamalt.

3. Klubiraamatud saadame Omniva pakiautomaati või kulleriga kohale. Omniva pakiautomaati saatmine on tasuta, kulleritasu on 5,40.

4. Raamatuklubi teavitab liikmeid uute klubiraamatute ilmumisest SMSi, uudiskirja, raamatuklubi kodulehekülje ning ajakirjade Imeline Ajalugu ja Imeline Teadus kaudu.

5. Kui raamatuklubi liige soovib klubiraamatust loobuda, peab ta sellest teada andma enne ilmumiskuu 15. päeva. Äraütlemisest saab teatada:
a) klubi kodulehel www.ajalooraamatud.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti 9–17).

6. Teatamata jätmist käsitleb raamatuklubi tellimusena ja klubiraamat saadetakse välja ning raamatuklubi liikmele esitatakse raamatu eest arve. Tellimuste täitmise aeg on orienteeruvalt 2 nädalat.

7. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).