Hõimlased

Autor: Rebecca Wragg Sykes

Ilmumisaeg: 27.06.2022

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 432

160 aastat pärast neandertallaste avastamist kipume me seda esiajaloolist inimest ikka ette kujutama kuskil külmunud kõnnumaal hulkuva ilmetu kujuna, kes karmides oludes imekombel elus püsis, aga Homo sapiens’i saabudes välja suri. Ometi on viimastel aastakümnetel lisandunud selle inimese liigi kohta tohutult palju uusi teadmisi, mis sellise arusaama ümber lükkavad.

Tunnustatud Briti arheoloog Rebecca Wragg Sykes juhatab lugeja olulisimate neandertallast puudutavate avastuste juurde ning näitab, kus ja kuidas ta elas, milline oli tema kultuur ja armuelu. Mis kõige tähtsam – ta kummutab ettekujutuse neandertallasest kui tähtsusetust Homo sapiens’ile allajääjast. Meie silme ette kerkib uudishimulik, leidlik, osav ja ennekõike kohanemisvõimeline muistne sugulane.

„See pole lugu ainult sellest, kuidas hoopis teistsugusel viisil inimeseks olla, vaid sellestki, kuidas peaksime uue pilguga vaatama ka iseend,“ ütleb autor.

 

Sykes on teinud märkimisväärset tööd, sünteesides tuhanded teadusuuringud üheks kergesti haaratavaks looks. [—] Me kipume käsitlema kõiki inimese liike enda liigi kaudu. Me näeme neid kui verstaposte Homo sapiens’i tekkeloos ning tunneme huvi, mil moel me neist teistest üle olime, kas me seksisime nendega ja kas meie suretasime nad välja. Aga Sykesi käsitluses on Homo sapiens vaid  kõrvaltegelane loo lõpus. “Hõimlased” seab esikohale neandertallase.

Raamatu „Sapiens“ autor Yuval Noah Harari väljaandes The New York Times

Raamatus on tunda autori osalemist neandertallaste uuringutes – need on mitte kõigest „kokku loetud“, vaid sügavamalt tunnetatud teadmised. Tulemuseks on meisterlik ja küps mõlgutus meie hõimlastest, kellega jagasime sadu tuhandeid aastaid eluruumi ja kelle geneetilise pärandi pudemed on meis ikka alles. See on väga hea raamat neandertallastest, aga tänu välitööde, laboratoorsete meetodite ja uurimistehnikate kirjeldusele ka üksikasjalik pilguheit tänapäevasesse arheoloogiasse.

Tartu Ülikooli laboratoorse arheoloogia professor Aivar Kriiska

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 27.90 € Hind poes: 35.90 €

Hõimlased

Sissejuhatus
 1. Esimene nägu
 2. Jõgi langetab puu
 3. Suureks kasvamine
 4. Elavad kehad
 5. Jää ja tuli
 6. Kaljud püsivad
 7. Materiaalne maailm
 8. Söö ja ela
 9. Tšehhi neandertallane
 10. Paigast paika rännates
 11. Ilusad asjad
 12. Meeled ja mõtted
 13. Surra saab mitmel moel
 14. Veresugulastest ajarändurid
 15. Lahendused
 16. Surematud armastajad
Epiloog

Hõimlased

Kõik raamatud

Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi kodukord

1. Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi (edaspidi raamatuklubi) annab eesti keeles välja Eesti ja muu maailma autorite parimaid populaarteaduslikke raamatuid (edaspidi klubiraamatud).

2. Raamatuklubi liikmed saavad iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut vähemalt 20% poehinnast odavamalt.

3. Klubiraamatud saadame Omniva pakiautomaati või kulleriga kohale. Omniva pakiautomaati saatmine on tasuta, kulleritasu on 5,40.

4. Raamatuklubi teavitab liikmeid uute klubiraamatute ilmumisest SMSi, uudiskirja, raamatuklubi kodulehekülje ning ajakirjade Imeline Ajalugu ja Imeline Teadus kaudu.

5. Kui raamatuklubi liige soovib klubiraamatust loobuda, peab ta sellest teada andma enne ilmumiskuu 15. päeva. Äraütlemisest saab teatada:
a) klubi kodulehel www.ajalooraamatud.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti 9–17).

6. Teatamata jätmist käsitleb raamatuklubi tellimusena ja klubiraamat saadetakse välja ning raamatuklubi liikmele esitatakse raamatu eest arve. Tellimuste täitmise aeg on orienteeruvalt 2 nädalat.

7. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).