Koostis

Autor: George Zaidan

Ilmumisaeg: 10.03.2021

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 248

 

Pea kõik, mis meid ümbritseb, kubiseb keemilistest ühenditest. See käib kasvõi toidu kohta, mida põske pistame, pakendi kohta, millest me selle välja tõstame, lusika kohta, millega me selle ohtliku manöövri sooritame, taldriku kohta, kuhu me oma kõhutäie paneme, nõudepesuvahendi kohta, millega tekkinud kaose elimineerime jne. Ometi mõistavad vaid vähesed, mida need Mendelejevi tabeli asukad endaga kaasa toovad. Keemiafanaatikust teadusajakirjanik George Zaidan annab nauditavalt teravmeelse ülevaate sellest, mida me endale tegelikult sisse topime ja peale määrime.

Kui enamusele vaatab teadusartiklist vastu arusaamatu salakiri, mida võibki jääda lahti murdma, siis Zaidani silmadele on see kui armas emakeel, mida naudinguga analüüsida. Ta nendib, et tegelikult pole sugugi lihtne avastada kogu tõde kraami kohta, mida me sööme, joome, sisse hingame ja peale määrime, sest vastupidiselt ootustele pole maailm päris orgaanilise keemia sissejuhatav kursus, kus puhtad ja lihtsad reaktsioonid viivad puhaste ja lihtsate tulemusteni. Pigem on tegu edasijõudnutele mõeldud põrguliku katselaboriga, kus tuleb kõigeks valmis olla.

Oma meeletu taustatöö, võrratu analüüsi ning muheda stiiliga sikutab Zaidan lugeja teadlikuma tarbimise rajale. Kuid olgem hoiatatud – lisaks tervislikele valikutele võib raamatut lugedes ligi hiilida ka mõõdukaks huvi keemia vastu.

 

“Mida me peaksime sööma ja mida mitte; kas päikesekreemid on ohutud või mitte? Teinekord annab teadus nii neile kui ka paljudele teistele tervisega seotud küsimustele üsnagi ootamatuid vastuseid.

Mõnikord on vastused ebamäärased, kuna teadust on raske teha. Nii lahkab ka autor raamatus „Koostis. Kummaline keemia, mida me endale sisse topime ja peale määrime“ uuringute tegemise keerukust.

Raamat pakub põnevat sissevaadet meid huvitavate asjade koostisse, teisalt aga näeme, mida üks korralik teadusuuring endast üldse kujutab. Kirjastiil on autorile omaselt humoorikas ning sisu teadlastega põhjalikult läbi arutatud.” 

Uku Vainik, PhD
Psühholoogia teadur Tartu Ülikoolis
Külalisprofessor Kanada McGilli Ülikoolis

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 25.90 € Hind poes: 33.90 €

Koostis

Eessõna 9   Esimene osa: miks see kraam üldse olemas on? Töödeldud toit on kahjulik, eks ole? 17 Taimed tahavad teid ära tappa 37 Mikroobid tahavad teie toitu ära süüa 59   Teine osa: kui halb on halb? Suitsev kaheraudne ehk kuidas näeb välja kindel teadmine 87 Päikese käes kõrbenud ehk kuidas näeb välja vähem kindel teadmine 107   Kolmas osa: kas süüa see cheeto ära või mitte? Kas kohv on elueliksiir või vanakuradi veri? 139 Seosed ehk rehkenduskobarad 153 Millest küll on tehtud see basseinihais? 171 Te olete lootusetult hiljaks jäänud! 189 Mis ma teen siis? 209   Epiloog 223 Lisa: Kas palve vähendab surma riski? 227 Tänuavaldused 237 Allikad 241 Register 243

Koostis

Kõik raamatud

Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi kodukord

1. Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi (edaspidi raamatuklubi) annab eesti keeles välja Eesti ja muu maailma autorite parimaid populaarteaduslikke raamatuid (edaspidi klubiraamatud).

2. Raamatuklubi liikmed saavad iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut vähemalt 20% poehinnast odavamalt.

3. Klubiraamatud saadame Omniva pakiautomaati või kulleriga kohale. Omniva pakiautomaati saatmine on tasuta, kulleritasu on 5,40.

4. Raamatuklubi teavitab liikmeid uute klubiraamatute ilmumisest SMSi, uudiskirja, raamatuklubi kodulehekülje ning ajakirjade Imeline Ajalugu ja Imeline Teadus kaudu.

5. Kui raamatuklubi liige soovib klubiraamatust loobuda, peab ta sellest teada andma enne ilmumiskuu 15. päeva. Äraütlemisest saab teatada:
a) klubi kodulehel www.ajalooraamatud.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti 9–17).

6. Teatamata jätmist käsitleb raamatuklubi tellimusena ja klubiraamat saadetakse välja ning raamatuklubi liikmele esitatakse raamatu eest arve. Tellimuste täitmise aeg on orienteeruvalt 2 nädalat.

7. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).