Metsavennad

Autor: P. Kaasik, M. Kiudsoo, P. Kuusk, M. Herem, Ü. Kurik

Ilmumisaeg: 01.08.2020

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 144

Kuigi metsavendluse uurimisega on meie ajaloolased tegelenud alates taasiseseisvumise algusest, on raamatupoodidest n-ö loetavas keeles koondülevaadet pea võimatu leida, piirdudes suuresti Mart Laari teostega. Ütlemata vähe on teada end metsas varjanud meeste ja naiste igapäevaelu, punkriarhitektuuri jms kohta: kust nad süüa said, millistes varjualustes elasid, kuidas nad oma aega veetsid? Rühm Eesti ajaloolasi, arheolooge ja teiste elualade esindajaid on otsustanud seda lünka täita.

Vastupidiselt levinud eksiarvamusele ei olnud 1940.–1950ndatel metsavendlus sugugi idülliline vabadusvõitlus Nõukogude korra vastu – tegemist oli vägagi äärmuslikes tingimustes repressioonide eest metsa pagenud meeste-naiste psüühiliselt rusuva varjamisega, et oma elu päästa. Enamasti lõppes see kas surmaga lahingus või vangistusega Siberis. Teisel pool rindejoont olnud vaenlane oli lihtsalt igas mõttes ülekaalukam.

Raamatus „Metsavennad“ annavad uurimisrühma liikmed Peeter Kaasik, Mauri Kiudsoo ja Pearu Kuusk ülevaate 1941. aasta suvesõja sündmustest ja Teise maailmasõja järgsest metsavendlusest. Eesti kaitseväe juhataja Martin Herem käsitleb metsavendluse sõjalist tähtsust. Lähemalt vaadeldakse mitme metsavennasalga saatust ning kergitatakse koos harrastusajaloolase Üllar Kurikuga saladuskatet Eesti viimase metsavenna August Sabbe tegemistelt.

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 25.90 € Hind poes: 33.90 €

Metsavennad

6 Austusavaldus metsavendadele 10 Metsavennad enne metsavendi 18 Keda võib nimetada metsavennaks? 24 Suvesõda puhkes spontaanselt 32 Vastupanuliikumine Nõukogude Liidu äärealadel 34 Metsavennad võtsid kohaliku võimu üle 46 Hävituspataljonid pidid ellu viima põletatud maa taktika 48 Misso vald pääses vägivallaspiraalist 52 Arheoloogid metsavendade jälgedel 68 Metsavendade elupaigad 78 Metsas varjujate rutiinne igapäevaelu 82 Võõrvõim pidas metsavendadega vihast võitlust 90 Julgeolek jahtis olematuid sissiorganisatsioone 94 Salajased noorteorganisatsioonid toetasid metsavendi 98 Sõjajärgsed hävituspataljonid tagasid sovetiseerimise 101 Märtsiküüditamine ja metsavendlus 104 Valemetsavennad tõmbasid lääne luure haneks 108 August Sabbe jälgedes 112 Vastseliina metsavennad ei andnud alla 118 Vendade Tikerpuude verine saatus 124 Sõda jätkus ka pärast sõda 126 Metsavennad kui sõjaline vastupanuliikumine 132 Metsavennad Nõukogude propagandas 136 Metsavendade mõrvarid kohtu ees 140 Kokkuvõtteks 144 Kasutatud kirjandus

Metsavennad

Kõik raamatud

Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi kodukord

1. Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi (edaspidi raamatuklubi) annab eesti keeles välja Eesti ja muu maailma autorite parimaid populaarteaduslikke raamatuid (edaspidi klubiraamatud).

2. Raamatuklubi liikmed saavad iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut vähemalt 20% poehinnast odavamalt.

3. Klubiraamatud saadame Omniva pakiautomaati või kulleriga kohale. Omniva pakiautomaati saatmine on tasuta, kulleritasu on 5,40.

4. Raamatuklubi teavitab liikmeid uute klubiraamatute ilmumisest SMSi, uudiskirja, raamatuklubi kodulehekülje ning ajakirjade Imeline Ajalugu ja Imeline Teadus kaudu.

5. Kui raamatuklubi liige soovib klubiraamatust loobuda, peab ta sellest teada andma enne ilmumiskuu 15. päeva. Äraütlemisest saab teatada:
a) klubi kodulehel www.ajalooraamatud.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti 9–17).

6. Teatamata jätmist käsitleb raamatuklubi tellimusena ja klubiraamat saadetakse välja ning raamatuklubi liikmele esitatakse raamatu eest arve. Tellimuste täitmise aeg on orienteeruvalt 2 nädalat.

7. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).