Paks Margareeta. Värav linna ja sadama vahel

Autor: Eesti Meremuuseum

Ilmumisaeg: 31.10.2019

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 224

 

Suure Rannavärava suurtükitorn, mida tunneme Paksu Margareetana, on Tallinna vanalinna üks imposantsemaid rajatisi. Eesti Meremuuseum tunneb vaid sügavat uhkust, et aastakümneid tagasi nende teed ristusid. Just nende müüride vahel leidis muuseum oma algse sisu ja hoo.

Torni tee 16. sajandi esimesest veerandist tänasesse päeva on olnud pikk ja täis pöördeid, millest nii mõnigi võinuks saatuslikuks saada – massiivne rajatis on suutnud üle elada nii tulekahju, plahvatuse kui ka aastakümnetepikkuse hüljatuse, kus vihmavesi ja võsastumine andsid oma parima, et neid paekivimüüre murda.

Tänaseks on see vägev suurtükitorn jõudnud aga uude etappi. Seda suuresti tänu aastatel 2018–2019 toimunud põhjalikele rekonstrueerimistöödele. Arheoloogilised kaevamised on olnud selle protsessi ülioluliseks osaks, tuues päevavalgele müüre, rajatisi ja käike, millest varasem täpne teave puudus. Iga uus teadmine, mis on nende tööde käigus talletatud, on leidnud tee raamatu „Paks Margareeta“ kaante vahele, samuti peagi avatava ekspositsiooni koosseisu.

Kui varasemates käsitlustes on kompleksi kaitsefunktsioon jäänud suurema tähelepanuta, siis tänu põnevatele arheoloogilistele avastustele korrigeerib „Paks Margareeta“ selle vea, võrreldes torni suurtükkide tulejõudu teiste omasugustega. Hiljem paindus küll torni sõjaline tähendus elu praktiliste vajaduste ees ja nii ongi need paksud paekivimüürid võõrustanud nii kasarmut, ladu kui ka vanglat. Need pole olnud küll kõige helgemad hetked torni pikas loos, ent omamoodi vajalikud, aidates Paksul Margareetal jõuda tänasesse päeva.

Hind klubis: 25.90 € Hind poes: 33.90 €

Paks Margareeta. Värav linna ja sadama vahel

6            Eessõna   Suur Rannavärav Kompleksi ehitus ja ajalugu koos eri perioodidel tehtud uuringutega 11          Tallinna rannajoon ja sadam. Ülevaade rannajoone kujunemisest ja sadama paiknemisest, Priit Lätti 23          Suur Rannavärav. Hoonekompleksi ehitusloolised ja arheoloogilised uuringud, Monika Reppo, Villu Kadakas ja Priit Lätti 53          Paks Margareeta. Suurtükitorn kui võimas kaitseehitis, Ando Pajus   Kaitseehitisest muuseumiks Suure Rannavärava kompleksi olukord viimastel sajanditel, ümberehitused ning taasavamine 1981. aastal 69          Rosenkrantzi tornist saab Paks Margareeta. Suure Rannavärava kompleks 19. sajandi algusest kuni 1940. aastani, Urmas Dresen 89          Renoveerimise ootuses. Suurtükitorni teekond muuseumiks, Urmas Dresen 99          Suurtükitorni uuestisünd. Esimene muuseum Paksus Margareetas ja Poola restauraatorid, Katrin Savomägi 115        Olümpiajärgne veerandsada. Suur Rannavärava kompleks pärast avamist 1981. aastal ehk järgmised 25 aastat, Urmas Dresen   Renoveerimine ja ekspositsioon Ettevalmistused ekspositsiooni loomiseks ning uue väljapaneku tutvustus 125        Olulised sündmused. Teekond rekonstrueerimise ja uue ekspositsiooni loomiseni, Urmas Dresen 129        Uus ekspositsioon. Meremuuseumi väljapaneku kontseptsioon, Urmas Dresen 137        Koge. Keskaegse kaubalaeva lugu, Priit Lätti 153        Purjelaevandus. Kõikide tuulte tõugata, Feliks Gornischeff 173        Aurulaevandus. Aur muudab maailma, Teele Saar 195        Mootorlaevandus. Reisilaevanduse võidukäik, Mihkel Karu 213        Viited ja kasutatud kirjandus

Paks Margareeta. Värav linna ja sadama vahel

Kõik raamatud

Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi kodukord

1. Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi (edaspidi raamatuklubi) annab eesti keeles välja Eesti ja muu maailma autorite parimaid populaarteaduslikke raamatuid (edaspidi klubiraamatud).

2. Raamatuklubi liikmed saavad iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut vähemalt 20% poehinnast odavamalt.

3. Klubiraamatud saadame Omniva pakiautomaati või kulleriga kohale. Omniva pakiautomaati saatmine on tasuta, kulleritasu on 5,40.

4. Raamatuklubi teavitab liikmeid uute klubiraamatute ilmumisest SMSi, uudiskirja, raamatuklubi kodulehekülje ning ajakirjade Imeline Ajalugu ja Imeline Teadus kaudu.

5. Kui raamatuklubi liige soovib klubiraamatust loobuda, peab ta sellest teada andma enne ilmumiskuu 15. päeva. Äraütlemisest saab teatada:
a) klubi kodulehel www.ajalooraamatud.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti 9–17).

6. Teatamata jätmist käsitleb raamatuklubi tellimusena ja klubiraamat saadetakse välja ning raamatuklubi liikmele esitatakse raamatu eest arve. Tellimuste täitmise aeg on orienteeruvalt 2 nädalat.

7. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).