Palusalu

Autor: Paavo Kivine

Ilmumisaeg: 30.01.2017

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 336

Eesti 100 sündmuste lävepakul annab Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi välja sajandi suurmeistrit Kristjan Palusalu tutvustava raamatu „Palusalu“, mille autor on tuntud spordi(aja)kirjanik Paavo Kivine. Peategelase elu- ja sportlaseteest saab aimu mööda kaht paralleelpilti kulgedes –esimese osa moodustavad Palusalu omaste, tuttavate ja saatust jaganute meenutused; teise osa ajakirjanduslik-dokumentaalsed kajastused.
Saame teada, kes oli see mees, kes sajatuhandelisel Berliini olümpiastaadionil sundis püsti tõusma nii palju eri rahvusest inimesi, et kuulata Eesti hümni ning austada masti tõusvat sinimustvalget lippu. Mees, kes pakkus hiljem aastakümnete jooksul kaasmaalastele võimaluse samastuda temaga: olla vaikiv, kuid võidukas, ja käia läbi katsumuste, kuid jääda alistamatuks.
Kristjan Palusalu sündis suurde talupojaperre noorima pojana ning sai varakult vendade hulgas kõige tugevamaks. Kui noor vägimees kaitseväkke jõudis ja linnameestega matil kokku sai, oli kuulda vaid ahhetusi ning näha lehtedes hüüatusi „uus Kalev on sündinud“.
1936. aasta Berliini olümpial sünnib uskumatu: enamikule välismaalastele täiesti tundmatu mees võidab kahes maadlusviisis kõik kümme kohtumist. Paraku lõpetab saatus tema edutee mõni aasta hiljem: käevigastus osutub ravimatuks.
Edasi läheb Palusalu elutee veelgi keerulisemalt. 1941. aastal viiakse olümpiavõitja koos tuhandete kaasmaalastega Venemaa põhja, kust tal siiski õnnestub koju pääseda. 1945. aastal Palusalu arreteeritakse, kuid lõpuks õnnestub tal vabadusse pääseda. Hilisematel aastatel sildistas riigikord ta rahvavaenlase „tiitliga“ ning tema nimi vaikiti maha. Rahva teadvusest ta aga ei kadunud.

Kõigist olümpiasangareist tõenäoliselt ainsana mitu korda surma saadetuna alistas ta ometi saatuse. Mees, kes võitis seni kordumatult kaks olümpiakulda korraga ja seljatas vikatimehe, oli eestlane Kristjan Palusalu.
Paavo Kivine, Imeline Ajalugu, jaanuar 2017

Raamat „Palusalu“ on 2006. aastal ilmunud albumi „Kristjan Palusalu“ uute faktidega täiendatud trükk.

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 23.50 € Hind poes: 29.50 €

Palusalu

Saateks I osa. Mälestused II osa. Materjale Trossmannist Palusaluks 1929-1936 Berliin 1936 Nime hoides 1937-1940 Surmaga silmitsi 1941-1944 Patarei-saaga 1945-1946 Kadunud ja jälle olemas 1946-1987 Kristjan Palusalu - 90 Vastaseid Kroonikat

Palusalu

Kõik raamatud

Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi kodukord

1. Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi (edaspidi raamatuklubi) annab eesti keeles välja Eesti ja muu maailma autorite parimaid populaarteaduslikke raamatuid (edaspidi klubiraamatud).

2. Raamatuklubi liikmed saavad iga kuu 1–2 klubiraamatut vähemalt 20% poehinnast odavamalt.

3. Klubiraamatud saadame Omniva pakiautomaati või kulleriga kohale. Omniva pakiautomaati saatmine on tasuta, kulleritasu on 5,40.

4. Raamatuklubi teavitab liikmeid uute klubiraamatute ilmumisest SMSi, uudiskirja, raamatuklubi kodulehekülje ning ajakirjade Imeline Ajalugu ja Imeline Teadus kaudu.

5. Kui raamatuklubi liige soovib klubiraamatust loobuda, peab ta sellest teada andma enne ilmumiskuu 15. päeva. Äraütlemisest saab teatada:
a) klubi kodulehel www.ajalooraamatud.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti 9–17).

6. Teatamata jätmist käsitleb raamatuklubi tellimusena ja klubiraamat saadetakse välja ning raamatuklubi liikmele esitatakse raamatu eest arve. Tellimuste täitmise aeg on orienteeruvalt 2 nädalat.

7. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).