Pandeemia

Autor: Sonia Shah

Ilmumisaeg: 24.11.2020

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 280

Kui COVID-19 pandeemia lahvatas, oli seda justkui raske uskuda. Veel 2020. aasta talvel kinnitasid Maailma Terviseorganisatsiooni eksperdid nädalate kaupa, et kiiresti leviv nakkus ei ole pandeemia, vaid „enneolematu haiguspuhang“. Hetkeks, mil planeedi kõrgeimad ametnikud tunnistasid, milline mikroobne tõusulaine on meid tegelikult tabanud, olid enam kui sajad tuhanded hinged üle maailma sellesse nakatunud. Saatus, mis ootas veel miljoneid ees.

See haigustekitaja paljastas kõik meie varjatud nõrkused, ka inimlikud. Kui 19. sajandi koolerapuhangu ajal loobiti tänavatel arste kividega ning vihased massid põletasid maha karantiinihaiglaid, siis nüüd läksid käiku tatti pritsivad süljenäärmed ning terariistad, et lõigata läbi meditsiinipersonali autorehvid. Ajal, mil näpuga näidati hiinlaste, metsloomade, müstiliste laborite, poliitiliste vaenlaste ja kahtlaste rahvusvaheliste autoriteetide peale, levis viirus lakkamatult edasi. Kui kohutavalt tuttav see kõik oli.

Tunnustatud teadusajakirjanik Sonia Shah räägib pandeemiate loo, vaadatuna läbi inimkonna käitumise. Nende tulevik, nii nagu ka minevik, on tihedalt seotud meie omaga. Patogeen, mis põhjustab järgmise pandeemia, hiilib juba täna meie keskel. Me lihtsalt ei tea veel selle nime ega päritolu. Nimetagem seda „koolera lapseks“, sest tõenäoliselt läbib seegi haiguspuhang kooleraga sarnase tee.

Just koolerast, haigusest, mis tapab kiiresti, saab raamat alguse. Sissejuhatuseks räägib autor loo kaasreisijast, mis juhtus aastal 2013 teel Haitilt Floridasse, nentides, et esmalt tunneb nakatunu end üsna hästi. Kohe nii, et hommikul veel korralik einegi pintslisse pista, et seejärel mööda tolmuseid, löökauke täis teid hotellist lennujaama seigelda. Kuigi tapja pruulib väsimatult soolestikus edasi, maitseb ka saiakene lennujaama kohvikus päris hästi. Alles siis, kui nakatunu oli end lennuki vahekäigust läbi pressinud ning kergelt räsitud istmele maandunud, katkestas koolera julmalt tema reisi.

Kui lennufirma töötaja oli desinfitseerimisvahendite järele tormates ülejäänud reisijatele selgituseks hüüdnud: „Üks mees pasandas end täis!“, polnud enam mingit kahtlust, mis oli kooleraepideemiast räsitud Haitil just juhtunud.

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 25.90 € Hind poes: 33.90 €

Pandeemia

Eessõna 2020. aasta trükile 11 Sissejuhatus: Koolera laps 19 Mikroobide tagasitulek Hüpe 31 Liikidevaheliste tõkete ületamine loomaturgudel, seafarmides ja Lõuna-Aasia märgaladel Liikumine 53 Haigustekitajate ülemaailmne levitamine kanalite, aurulaevade ja reaktiivlennukitega Mustus 75 Mustuse tõusulaine 19. sajandi New Yorgist kuni Port-au-Prince'i slummide ja Lõuna-Hiina tööstusliku põllumajanduseni Massid 95 Epideemiate võimendumine ülemaailmses metropolis Korruptsioon 117 Erahuvide vastandumine rahvatervisele ehk kuidas Aaron Burr ja ettevõte Manhattan Company kooleraga New Yorki mürgitasid Süü 141 Koolerarahutused, AIDS-i eitamine ja vastumeelsus vaktsineerimisele Ravi 163 John Snow' mahasurumine ja biomeditsiini piirid Mere kättemaks 187 Koolera paradigma Pandeemiate loogika 201 Muistsete pandeemiate kadunud ajalugu Järgmise nakkuse jälitamine 223 Hindame ümber oma koha mikroobide maailmas

Pandeemia

Kõik raamatud

Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi kodukord

1. Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi (edaspidi raamatuklubi) annab eesti keeles välja Eesti ja muu maailma autorite parimaid populaarteaduslikke raamatuid (edaspidi klubiraamatud).

2. Raamatuklubi liikmed saavad iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut vähemalt 20% poehinnast odavamalt.

3. Klubiraamatud saadame Omniva pakiautomaati või kulleriga kohale. Omniva pakiautomaati saatmine on tasuta, kulleritasu on 5,40.

4. Raamatuklubi teavitab liikmeid uute klubiraamatute ilmumisest SMSi, uudiskirja, raamatuklubi kodulehekülje ning ajakirjade Imeline Ajalugu ja Imeline Teadus kaudu.

5. Kui raamatuklubi liige soovib klubiraamatust loobuda, peab ta sellest teada andma enne ilmumiskuu 15. päeva. Äraütlemisest saab teatada:
a) klubi kodulehel www.ajalooraamatud.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti 9–17).

6. Teatamata jätmist käsitleb raamatuklubi tellimusena ja klubiraamat saadetakse välja ning raamatuklubi liikmele esitatakse raamatu eest arve. Tellimuste täitmise aeg on orienteeruvalt 2 nädalat.

7. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).