Pimeduse aja algus

Autor: Catherine Nixey

Ilmumisaeg: 29.01.2020

Kirjastus: Äripäev, Argo

Lehekülgi: 320

 

Oleme harjunud kristluse levikut läänemaailmas pidama tõeliseks triumfiks. Paraku kaasnes sellega metsik vandalism, mil Jeesuse jüngrid ründasid armutult klassikalist kultuuri, tõugates seeläbi lääne tsivilisatsiooni tuhande aasta pikkusesse vaikellu. Raamatus „Pimeduse aja algus“ äratab Catherine Nixey ellu unustusse vajunud ajaloo ning toob lugeja ette südantlõhestava kirjelduse kristluse algusajast ja sellega kaasnenud hävingust.

Enne kui kirik asus säilitama, see hävitas – 4. ja 5. sajandil lõhkus ning purustas kristlik kirik seninägematus raevuhoos vapustava hulga kunstiteoseid. Paljud kujud ja templid jäid alles üksnes seetõttu, et need olid liiga kõrged. Kristlased lihtsalt ei küündinud nendeni oma algeliste redelite ja vasaratega.

Selles „puhastuses“ hävis ka enamik klassikalisest kirjandusest. Ajal, mil pärgamenti polnud piisavalt, nühiti paljude antiikautorite kirjutised maha, et need asendada „ülevamate“ teemadega. Kristlased tegid maatasa ka muistse maailma suurima raamatukogu, kus kunagi oli olnud vahest ehk 700 000 raamatut. Kulus rohkem kui tuhat aastat, enne kui suudeti taas sama hulk raamatuid ühe raamatukogu alla koguda.

Toonased raevukad ründajad polnud sugugi kummalised veidrikud. Kallaletunge „hullude“, „neetud“ ja „sõgedate“ paganate kultuurile juhtisid mehed, kes olid katoliku kiriku südames. Suur Augustinus ise teatas kogudusele Kartaagos: „Et kogu paganate ja paganarahvaste ebausk oleks hävitatud, seda jumal tahab, jumal käsib, jumal kuulutab.“

Säärane maniakaalne tähelepanu ei tulnud julmusest. Vastupidi: patustaja ohjes hoidmine, ründamine, sundimine ja isegi löömine oli – kui seeläbi õnnestus ta tagasi pöörata õiguse teele – nende päästmine. Nagu vagade paradokside meister Augustinus ütles: „Oh, halastusrikas metsikus.“

 

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 23.50 € Hind poes: 29.90 €

Pimeduse aja algus

ALGUS Proloog. Palmyra, umbes aastal 385 pKr   LÕPP sissejuhatus. Ateena, 532 pKr Esimene peatükk. Nähtamatu armee Teine peatükk. Deemonite lahinguväli Kolmas peatükk. Tarkus on rumalus Neljas peatükk. „Märtrite napist arvust“ Viies peatükk. Need hullunud mehed Kuues peatükk. Maailma imepäraseim hoone Seitsmes peatükk. Templeid põlates Kaheksas peatükk. Kuidas hävitada deemonit? Üheksas peatükk. Hulljulged Kümnes peatükk. Kuradi karikast juues Üheteistkümnes peatükk. Deemonite vigadest puhtaks Kaheteistkümnes peatükk. Carpe diem Kolmeteistkümnes peatükk. Need, kes hülgavad Jumala kombed Neljateistkümnes peatükk. Rõõmu türannia hävitamine Viieteistkümnes peatükk. Halastusrikas metsikus Kuueteistkümnes peatükk. Türannia ja kriisi aeg   Tänusõnad Illustratsioonide allikad Bibliograafia Märkused Isikunimede register  

Pimeduse aja algus

Kõik raamatud

Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi kodukord

1. Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi (edaspidi raamatuklubi) annab eesti keeles välja Eesti ja muu maailma autorite parimaid populaarteaduslikke raamatuid (edaspidi klubiraamatud).

2. Raamatuklubi liikmed saavad iga kuu 1–2 klubiraamatut vähemalt 20% poehinnast odavamalt.

3. Klubiraamatud saadame Omniva pakiautomaati või kulleriga kohale. Omniva pakiautomaati saatmine on tasuta, kulleritasu on 5,40.

4. Raamatuklubi teavitab liikmeid uute klubiraamatute ilmumisest SMSi, uudiskirja, raamatuklubi kodulehekülje ning ajakirjade Imeline Ajalugu ja Imeline Teadus kaudu.

5. Kui raamatuklubi liige soovib klubiraamatust loobuda, peab ta sellest teada andma enne ilmumiskuu 15. päeva. Äraütlemisest saab teatada:
a) klubi kodulehel www.ajalooraamatud.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti 9–17).

6. Teatamata jätmist käsitleb raamatuklubi tellimusena ja klubiraamat saadetakse välja ning raamatuklubi liikmele esitatakse raamatu eest arve. Tellimuste täitmise aeg on orienteeruvalt 2 nädalat.

7. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).