
Saksamaa salajane generaalplaan. Missuguseks oleks kujunenud maailm, kui natsid oleksid võitnud Teise maailmasõja?
Autor: Chris McNab
Ilmumisaeg: 30.08.2016
Kirjastus: Äripäev
Lehekülgi: 224
Hitler oli oma vaimusilmas kavandanud tulevase Suur-Saksamaa jaoks grandioosse plaani. Tal oli kindel kava taastada Saksamaa võimsus, millest Esimese maailmasõja järel olid alles jäänud vaid riismed. Hitleri plaani järgi tuli riik militariseerida, kehtestada absoluutne võim ja rajada uut tüüpi füüsiline riik koos uuenäolise arhitektuuri ja infrastruktuuriga, arendada natsismi kultuuri, hoolitseda rahva tõupuhtuse eest juutide ja teiste soovimatute rahvaste hävitamise teel ning kasvatada jõulise propaganda najal riigile kuulekaid kodanikke. Mõningad neist plaanidest viidi ellu, kui Wehrmacht natside mõjuala laiendas. Millised olid aga plaanid, mis jäid teostamata? Vallutatud aladel oli kavas tagada range kord ja rassiline puhtus. Kohalikud elanikud tuli suruda orjade rolli. Berliin kavatseti täielikult ümber kujundada ja teha sellest uus suurejooneline maailmalinn. Nõukogude Liidu pidid Saksamaa ja Jaapan omavahel ära jagama. Hitler ei soovinud ei vähem ega rohkem kui rajada uus maailm, mis pidi toimima tema soovide kohaselt. Ohtrate illustratsioonide ning põhjalike tabelite, graafikute ja kaartidega varustatud „Saksamaa salajane generaalplaan“ annab üksikasjaliku ülevaate Hitleri maailmavallutusplaanide ulatusest.
Hind klubis: 23.50 € Hind poes: 29.50 €
Saksamaa salajane generaalplaan. Missuguseks oleks kujunenud maailm, kui natsid oleksid võitnud Teise maailmasõja?
Absoluutne võim Sõda kui saatus Saksa impeeriumi loomine Füüsiline riik Natsismi kultuur Rassisõda Riigi teenrid Sõja tööriistadSaksamaa salajane generaalplaan. Missuguseks oleks kujunenud maailm, kui natsid oleksid võitnud Teise maailmasõja?

Hanno Ojalo
Paljusid ajaloohuvilisi ja ajaloolasi on paelunud kujutlus, milliseks oleks Euroopa ja ka maailma ajalugu kujunenud, kui Hitleri Suur-Saksamaa oleks Teise maailmasõja võitnud. Saksamaal sai füürer oma lennukaid ideid majanduse, ideoloogia ja ühiskonnakorralduse vallas ellu viia. Milline saatus oleks aga ees oodanud vallutatud ja allutatud Euroopat? Mõningat aimu saab sellest sammude põhjal, mida astuti okupeeritud Poolas, Tšehhimaal ja NSV Liidu Euroopa-osas juba sõjapäevil.
Raamatu autor Chris McNab, kes elab Ühendkuningriigis Walesis, on kirjutanud üle 40 raamatu ajaloost, sõjandusest, relvastusest ja väeosadest. Nii mõnigi neist on ka eesti keeles ilmunud. Selles raamatus kirjeldab McNab Adolf Hitleri Suurt Plaani ning teeb seda visuaalselt kergesti kättesaadavas vormis – autor on oma käsitlusele lisanud arvukalt illustratiivset materjali, mis aitab Hitleri plaane paremini mõista. Raamatus tutvustatakse kava, kuidas Saksamaa eluruumi (Lebensraum’i) idasuunal lõputult laiendada ning mil viisil vallutatud aladel kohalikku orjatööd kasutada. Purustatud NSV Liit oli kavas Saksamaa ja Jaapani vahel pooleks jagada ning Berliinist välja arendada uusklassitsistlike hiigelehitistega suurlinn Germania. Ja see oli alles Hitleri suurejooneliste plaanide algus. McNab kirjeldab põhjalikult natside poliitikat ning tegutsemist Saksamaal ja okupeeritud aladel. Lugeja saab hea lühiülevaate Hitleri Suur-Saksamaa toimemehhanismidest ja ideoloogiast, samuti muljetavaldavast sõjamasinavärgist, mis kohutas kogu maailma.
Autor on uurimismaterjali jaganud peatükkidesse, mis käsitlevad Kolmanda Reichi juhtimisstruktuure, sõjategevust, taristut, impeeriumiloomist, rassiküsimusi, propagandat ning kultuuri ja relvastust. Värvilised tabelid, diagrammid, fotod ja joonised aitavad lugejal tungida natside salaplaanide tuumani. Raamat on kindlasti köitev lugemine kõigile ajaloohuvilistele.