See raamat võib päästa teie elu

Autor: Graham Lawton

Ilmumisaeg: 23.10.2020

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 416

Meie õnneks ja õnnetuseks areneb biomeditsiin metsikul kiirusel, pakkudes meile üha rohkem eluaastaid ning paremat tervist, kuid ka info keerulisust ja üleküllust. Meie tähelepanu nimel konkureerivaid nõuandeid on rohkem kui eales varem ning alati ei pärine need just ülearu autoriteetsetest allikatest.

Graham Lawton on biokeemiku taustaga teadusajakirjanik, kelle tööelust valdav osa on kulunud sellele, et hoida end kursis biomeditsiini uute tuultega. Tal on suisa unikaalne võime tunda kõmuline pealkiri kaugelt ära, nuhkida välja arutud moeröögatused ning eraldada faktid soovunelmatest.

Lawton on võtnud kokku viimase aja tõsiteaduslikud terviseuuringud ning teisendanud need kasulikeks soovitusteks kõigis suuremates küsimustes: toit, toitumine, kaalukaotus, vedelikuvajadus, kehaline aktiivsus, ennetav meditsiin, magamine ja vananemine. Ta selgitab teaduse põhialuseid, kummutab levinud müüte, annab vajalikud tööriistad info kriitiliseks hindamiseks ning aitab eksitavatest pealkirjadest kaugemale näha. „See raamat võib päästa teie elu“ on põhjalik ja tõenduspõhine teejuht tervemaks, kehaliselt võimekamaks ning loodetavasti ka pikemaks eluks.

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 25.90 € Hind poes: 33.90 €

See raamat võib päästa teie elu

SISSEJUHATUS 9 TÕDE TOIDUST 15 Tõde rasvast 19 Tõde oomega-3-rasvhapetest 27 Tõde süsivesikutest ja suhkrust 30 Tõde lisatud suhkrutest 37 Tõde soolast 43 Tõde lihast 49 Tõde piimatoodetest 55 Tõde leivast 62 Tõde „viis portsjonit päevas” soovitusest 66 Tõde väetoidust 68 Tõde mahetoidust 78 Tõde tervislikust toitumisest 81 Tõde toitumisteadusest 85 TÕDE DIEETIDEST JA KAALUKAOTUSEST 93 Tõde hommikusöögist 97 Tõde paastumisest 101 Tõde puhastuskuuridest 108 Tõde paleodieedist 111 Tõde veganlusest 114 Tõde toidutalumatusest ja toitude vältimisest 119 Tõde probiootikumidest 126 Tõde kaalukaotusest (ja kaalu hoidmisest) 127 Tõde kehamassiindeksist 130 Tõde kalorite lugemisest 132 Tõde ainevahetusest 137 Tõde näljastest geenidest 140 TÕDE VITAMIINIDEST JA TOIDULISANDITEST 143 Tõde toidulisanditest – a-vitamiinist tsingini 150 Tõde antioksüdantidest 170 TÕDE JOOGIST (JA UIMASTITEST) 175 Tõde vedelikuvajadusest 178 Tõde kraanivee ja mineraalvee vastandusest 181 Tõde karastusjookidest 183 Tõde puuviljamahlast 186 Tõde kohvist ja teest 188 Tõde tervisejookidest 192 Tõde alkoholist 195 Tõde pohmelusest 201 Tõde suitsetamisest 206 Tõde uimastitest 210 TÕDE KEHALISEST AKTIIVSUSEST 213 Tõde sellest, miks on kehaline aktiivsus teile kasulik 216 Tõde laiskusest 219 Tõde sellest, kui palju kehalist aktiivsust vajate 223 Tõde 10 000 sammust 230 Tõde enda kiiresti vormi ajamisest 232 Tõde kardio- ja jõutreeningust 234 Tõde higistamisest 236 Tõde venitamisest ja vigastustest 238 Tõde kehalise võimekuse mõõtmisest 242 Tõde treeningusõltuvusest 244 Tõde kehalisest aktiivsusest ja kaalukaotusest 246 Tõde motivatsioonist 251 Tõde positiivsest mõtteviisist 257 TÕDE TERVISE HOIDMISEST 261 Tõde igapäevastest ravimitest 265 Tõde meditsiinilistest sõeluuringutest 277 Tõde geneetilisest nõustamisest 280 Tõde teie immuunsüsteemist 282 Tõde stressist 287 Tõde loodusega harmoonias elamisest 294 Tõde õhusaastest 298 Tõde üksildusest 304 Tõde päikesepaistest 310 TÕDE UNEST 317 Tõde sellest, mis toimub une ajal 321 Tõde sellest, miks magame 324 Tõde meie unevajadusest 325 Tõde unenappusest 329 Tõde sellest, kuidas hästi magada 333 Tõde magamata jäänud une järele magamisest 339 Tõde lühikestest uinakutest 340 Tõde une jupitamisest 342 Tõde unetusest 344 Tõde pidevast väsimusest 347 Tõde valgusest ja unest 352 KAS MA VÕIN ELADA IGAVESTI? 359 Teadus vananemisest… 363 ... ja selle aeglustamisest 365 Bioloogiline vanus ja kronoloogiline vanus 371 Kuidas elada kõrge eani 374   JÄRELSÕNA 376 TÄNUSÕNAD 379 KASUTATUD KIRJANDUS 380 REGISTER 395

See raamat võib päästa teie elu

Tuuli Seinberg, virtuaalkliinik.ee ärijuht

 

Biokeemiku taustaga teadusajakirjanik Graham Lawton ütleb  oma värskes teoses „See raamat võib päästa teie elu“, et maailmas ei tule kindlasti puudu nõuannetest, mida süüa ja juua, kuidas vormis püsida, paremini magada ja kauem elada.

 

Enamik neist tugineb aga pelgalt müütidele, soovmõtlemisele või ebateaduslikule soolapuhumisele. Tohutute teadmiste hulgaga käib kaasas ka teabe ülekülluse oht. Lawton tõdeb, et tähelepanu pärast konkureerivaid nõuandeid on rohkem kui eales varem ning need ei pärine alati kõige autoriteetsemaist allikaist. Kui infot on liiga palju, tekib aga kiusatus tervislikule eluviisile käega lüüa ja häda korral purkide viisi popimaid toidulisandeid sisse vohmida või arstilt rohtu nõuda.

 

Kuidas eristada kõmu faktidest?

 

Iga natukese aja tagant kerkivad esile küsimused. Kas rasva ja tärkliserikkaid toite tohib süüa? Kuidas on lood gluteeniga või viie portsu reegliga? Kas väetoidust on ikka kasu? Kas toidulisandid on head või vähemalt kahjutud?

 

Perearst Diana Ingerainen ütleb, et tema meelest on elustiilihaigused (rasvumine, kõrgvererõhktõbi, II tüübi diabeet) tulnud talupojamõistuse kadumise tõttu. „Kui hakata inimesega koos seda infotulva analüüsima, siis veidi aja pärast sünteesib igaüks välja, kas terviseuudise puhul on tegemist puhtalt raha välja pressimisega, mille tagamõte on „Lollidelt tulebki raha ära võtta“, või on pakutavas infos ka mingi iva sees.“

 

„Võtmesõna on neuroturundus, mis mängib meie ürgsetel instinktidel. See on teaduspõhine ja aju-uuringutel põhinev lähenemine turundusele, millega määratletakse õiged sihtrühmad ja kanalid, kuidas inimesi ostma panna,“ tõdeb perearst. Üldine soovitus võiks olla see, et ära mine esimese emotsiooniga kaasa, vaid võta aega, kogu infot, kaalutle, ja kui vaja, konsulteeri.

 

Kuidas saada oma tervise projektijuhiks?

 

Dr Ingerainen soovitab tervisetooteid hinnates esitada endale kontrollküsimusi. Kui see on nii hea lahendus, miks ei ole see tervishoius süsteemselt kasutusel? Kas arstid tõesti lihtsalt ei taha nii tõhusaid meetmeid võtta? Miks ei ole suured ravimifirmad neid imeravimeid müüma asunud?

 

Mida on vaja, et igast inimesest saaks enda tervise projektijuht, kes orienteerub tervisliku eluviisi vankri ette seotud toodete ja teenuste tohuvabohus ning vastutab oma valikute eest? Ingeraineni arvates on vastutuse võtmine ühiskonna arengu taseme küsimus. „Uuringutega on tõestatud, et haridusel on tervisele suurim mõju – mida haritum on rahvas, seda tervem ta on. Ükski arst ei saa sinu eest langetada igapäevaseid otsuseid söömise, liikumise, vaimse tervisega tegelemise kohta, kuid just nendest otsustest kujuneb elukvaliteet – tervis. Arstid saavad olla partnerid, aga mitte otsustajad,“ toonitab Ingerainen.

Kõik raamatud

Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi kodukord

1. Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi (edaspidi raamatuklubi) annab eesti keeles välja Eesti ja muu maailma autorite parimaid populaarteaduslikke raamatuid (edaspidi klubiraamatud).

2. Raamatuklubi liikmed saavad iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut vähemalt 20% poehinnast odavamalt.

3. Klubiraamatud saadame Omniva pakiautomaati või kulleriga kohale. Omniva pakiautomaati saatmine on tasuta, kulleritasu on 5,40.

4. Raamatuklubi teavitab liikmeid uute klubiraamatute ilmumisest SMSi, uudiskirja, raamatuklubi kodulehekülje ning ajakirjade Imeline Ajalugu ja Imeline Teadus kaudu.

5. Kui raamatuklubi liige soovib klubiraamatust loobuda, peab ta sellest teada andma enne ilmumiskuu 15. päeva. Äraütlemisest saab teatada:
a) klubi kodulehel www.ajalooraamatud.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti 9–17).

6. Teatamata jätmist käsitleb raamatuklubi tellimusena ja klubiraamat saadetakse välja ning raamatuklubi liikmele esitatakse raamatu eest arve. Tellimuste täitmise aeg on orienteeruvalt 2 nädalat.

7. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).