Söö ilma hirmuta

Autor: Ruchi Gupta ja Kristin Loberg

Ilmumisaeg: 01.09.2022

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 352

Miks tekib justkui üleöö allergiline reaktsioon toiduainest, mida oleme aastakümneid muretult söönud? Mis vahe on toiduallergial ja -talumatusel või -tundlikkusel, nagu paljud seda nimetavad? Milliseid tervisehädasid peetakse ekslikult toiduallergiaks või -talumatuseks? Millist rolli mängivad toiduallergia- või talumatuse puhul meie geneetika ja keskkond? Millised on parimad meetodid toiduga seotud reaktsioonide diagnoosiks, raviks ja toimetulekuks?

Sarnaselt paljudele teistele oli ka raamatu „Söö ilma hirmuta“ ühe autori, dr Ruchi Gupta esimene kokkupuude toiduallergiaga jahmatav. „Ühel päeval mängis mu poeg oma õega, süües samal ajal pähklivõi ja moosiga saia. Poiss oli viiene ja tüdruk aastane. Poeg oli ilmselt kogemata oma kleepuvate sõrmedega tüdruku suud ja nägu puudutanud. Tütre näole tekkis kiiresti lööve, mis levis mööda kaela ja keha, ning sellele järgnes oksendamine. See oli ühtaegu šokeeriv ja hirmutav. Kirjeldatud päev muutis minu ja mu tütre elu igaveseks. Sellest hetkest alates sai toiduallergia ohjamisest ja uurimisest minu jaoks lakkamatu töö,“ kinnitab astma epidemioloogia, toiduallergiate ennetamise ning ravi vallas murranguliste teadusuuringute poolest tuntud teadlane.

Söömine on osa elust, millest pole võimalik loobuda. Toiduallergia või -talumatus võib oluliselt kahandada elukvaliteeti, tuua lisakulusid, piirata toiduvalikut ning põhjustada eluohtlikke reaktsioone. Kusjuures tõsine toiduallergia, -talumatus või muu sarnane seisund võib välja arendada mis tahes hetkel meie elus: epidemioloogilised uuringu näitavad, et ligi pooled allergilised reaktsioonid avalduvad esmakordselt alles täiskasvanueas.

Kui toit muutub ühtäkki millekski, mida karta, võib elu võtta sünged toonid. Raamatu „Söö ilma hirmuta“ eesmärk on kaotada hirm toiduga seotud tervisehädade ees. Hirm, mis painab meid väljas söömise ja reisimise ees; hirm, mis ei luba meil lasta oma last laagrisse või sõbrale külla. Juhtnööre jagub nii lapsevanematele kui ka koolitajatele, aga eelkõige kõigile neile, kes vajavad ise toetust, et tulla toime toidust tingitud tervisemuredega.

Olles ise kannatanud allergia all, saan väga hästi aru, mida tunnevad taoliste kaebustega minu poole pöörduvad patsiendid: neist paljude jaoks on see midagi uut, paljud on aga allergiatega võidelnud terve elu.

Raamatus „Söö ilma hirmuta“ seob autor ladusalt kokku teaduse ja argieluks vajalikud nõuanded, jagades teadmisi nii laste allergia pärast muretsevatele vanematele kui ka allergikutele. Lisaks saame teaduspõhiseid soovitusi oma keskkonna ja menüü kohandamiseks vastavalt organismi vajadustele.

Soovitan seda raamatut nii allergikutele kui nende lähedastele, aga ka meditsiinitöötajatele, et kergendada saadud nippide abil patsientide igapäevaelu.

Sergey Saadi, perearst

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 27.90 € Hind poes: 35.90 €

Söö ilma hirmuta

SISSEJUHATUS: TERE TULEMAST TOIDUVABADUSSE   7 TESTIGE OMA TOIDUINTELLIGENTSUST   21 TOIDUREAKTSIOONIDE DEKODEERIMINE: KÜSIMUSTIK   25 MILLINE ON TEIE LUGU?   31 I OSA. TOIDUGA SEOTUD TERVISEHÄIRETE SPEKTER: KUS TEIE ASUTE? KEHA REAGEERIB. Toiduga seotud tervisehäirete hämmastav kasv 21. sajandil ja vastuste otsimine   37 „ALLERGIAD“ EI OLE LOODUD VÕRDSENA. Immuunreaktsioonide anatoomia vs. mimikeerijad spektris   57 GENOOM, EPIGENOOM, MIKROBIOOM JA RISK ALLERGIATE TEKKEKS. Miks meie organism võib sattuda hämmingusse, segadusse ja muutuda põletikuliseks   81 PÕLETIKUD, ALLERGIAD, AUTOIMMUUNHAIGUSED JA MUUD TERVISEHÄIRED. Immuunsushäirete peidetud seosed   115 HOIATUS: VÕIB SISALDADA …Segadust külvav küllusesarv   131 II OSA. TOIDUVABADUSE SAAVUTAMINE: TUVASTAGE JA HANKIGE INFOT, RAVIGE, HALLAKE JA ENNETAGE NING ELAGE TÄIUSLIKKU ELU TUVASTAGE JA HANKIGE INFOT. Kuidas tõlgendada ebatäiuslikke testitulemusi   169 RAVI. Traditsiooniline ja revolutsiooniline   207 TOIMETULEK JA ENNETAMINE. Ettevalmistus reaktsioonivabaks eluks   235 NAUTIGE OMA IGAPÄEVAST ELU. Siltide tõlgendamine ja enesekindluse kasvatamine, et elada hirmu tundmata   259 TEGUTSEGE LOKAALSELT, MÕELGE GLOBAALSELT. Kuidas üheskoos epideemia vastu võidelda   281   LISA A: SOOVITUSED LAPSEVANEMALE   297 LISA B: LINGID   313 LISA C: TOIDUBLOGI NÄIDE   321 TÄNUAVALDUSED   325 KASUTATUD KIRJANDUS   329

Söö ilma hirmuta

Kõik raamatud

Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi kodukord

1. Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi (edaspidi raamatuklubi) annab eesti keeles välja Eesti ja muu maailma autorite parimaid populaarteaduslikke raamatuid (edaspidi klubiraamatud).

2. Raamatuklubi liikmed saavad iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut vähemalt 20% poehinnast odavamalt.

3. Klubiraamatud saadame Omniva pakiautomaati või kulleriga kohale. Omniva pakiautomaati saatmine on tasuta, kulleritasu on 5,40.

4. Raamatuklubi teavitab liikmeid uute klubiraamatute ilmumisest SMSi, uudiskirja, raamatuklubi kodulehekülje ning ajakirjade Imeline Ajalugu ja Imeline Teadus kaudu.

5. Kui raamatuklubi liige soovib klubiraamatust loobuda, peab ta sellest teada andma enne ilmumiskuu 15. päeva. Äraütlemisest saab teatada:
a) klubi kodulehel www.ajalooraamatud.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti 9–17).

6. Teatamata jätmist käsitleb raamatuklubi tellimusena ja klubiraamat saadetakse välja ning raamatuklubi liikmele esitatakse raamatu eest arve. Tellimuste täitmise aeg on orienteeruvalt 2 nädalat.

7. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).