Stressijuhtimise käsiraamat

Autor: Eva Selhub

Ilmumisaeg: 18.08.2020

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 208

Stress on küll loomulik ja vajalik, motiveerides meid tegutsema ning tuletades meelde, kui on taas aeg akusid laadida, kuid sel mündil on ka teine pool. Nimelt peab aju stressiks kõike, mis viib keha tasakaalust välja. Olgu tegu füüsilise, psühholoogilise, emotsionaalse, tõelise või väljamõeldud ohuga, tulemus on ikka sama: vallandub tugev füsioloogiline stressireaktsioon, mille eesmärgiks on probleem lahendada, kohaneda ja ellu jääda.

Stressist tingitud negatiivsed emotsioonid tekitavad ajus justkui lühise – kõrgemad intellektuaalsed mõttekäigud taanduvad ning maad võtab käitumine, mis on kaugel konstruktiivsusest. See võib avalduda näiteks arutu muretsemise, madala enesehinnangu või vigase immuunsüsteemina, mis ei suuda piisavalt antikehi toota.

See ei pea aga sugugi nii olema, kui ainult õppida ära stressi teisiti suhtuma. Nimelt on meditsiinidoktor Selhub veendunud, et inimene saab ise valida, kas ta laseb end stressil kontrollida ja nõrgestada. Ta pakub konkreetseid tööriistu, mis aitavad ärrituse põhjustele jälile jõuda ning neist vabaneda.

Ta aitab mõista stressireakstooni ja negatiivsete emotsioonide tausta ning leida üles neid sütitavad sisemised päästikud. Selhub selgitab, kuidas luua isiklik tugiraamistik, taastada sisemine tasakaal ja rõõm, et seeläbi end tugevamana tunda.

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 25.90 € Hind poes: 33.90 €

Stressijuhtimise käsiraamat

Sissejuhatus: Miks on stress normaalne 7 Stressireaktsioonide ja negatiivsete emotsioonide mõistmine 15 Negatiivsete emotsioonide ohjeldamine 29 Armastusega stressi vastu 47 Kujundage oma tugisüsteem ümber 71 Parandage tuju mediteerimisega 89 Teadvelolek, mis rahustab närve 105 Stressi lõplik eemalejuhtimine 119 Oma võimu säilitamine 135 Naerge ja laske minna 151 Jõudke kaastunde ja andeksandmiseni 165 Epiloog: Nähke oma elu imena 179 Lisatabelid 183 Märkused 197 Autori viimane märkus 205 Tänusõnad 207

Stressijuhtimise käsiraamat

Tuuli Seinberg
Virtuaalkliinik.ee ärijuht

 

Eva Selhubi “Stressijuhtimise käsiraamat” pakub tööriistu, mis aitavad jõuda stressireaktsioonide juurpõhjusteni, mitte nende tagajärgi kinni plaasterdada.

 

Miks on seda vaja ja kuidas mõjutab juhi stress meeskonda, selgitab psühholoogiline nõustaja, superviisor ja coach Piret Bristol.

 

Selhub ütleb „Stressijuhtimise käsiraamatus“, et keha räägib meiega stressi vormis. Kuidas Eesti inimesed ja juhid seda kõnet mõistavad?

 

Koroonakriisi ajal ei osanud paljud juhid arvestada stressitasemega, mis nii suure muutusega kaasnes. Kui aga vaadata laiemalt Eestis ringi, siis on väga teadlikke juhte, kes on hakanud kasutama coachiva juhtimise või kaasamise tööriistu. Samas on ka neid, kes on ainult tulemusele orienteeritud.

 

Stressi keelt peaks mõistma ja oskama. Kõik, kes teevad teistega koostööd, peaks suhetes toimima ja mõjuma nii, et nad ei mõjutaks teisi negatiivselt. Kõigil, kel on vastutus kellegi teise eest, peaks olema baasteadmised aju ja emotsioonide toimimisest.

 

Elame võrdlemise ja konkurentsi keskkonnas. See on loonud olukorra, kus inimesed on erakordselt nõudlikud enda vastu ja kergesti tekib tunne, et ollakse ebapiisav. Ja kui juhtud tööle ettevõttesse, kus on samuti kõrged ootused, kõik kumuleerub. Võib öelda, et läbipõlemine ohustabki kõige enam neid, kes nõuavad endalt väga palju ning tunnevad end ebapiisavana.

 

Kõigil, kel on vastutus kellegi teise eest, peaks olema baasteadmised aju ja emotsioonide toimimisest.

 

Mis on ebapiisavuse sündroom, mille dr Selhub oma raamatus käibele toob?

 

Seda võib nimetada ka perfektsionismiks. Juurpõhjus peitub pea alati päritoluperes, kus vanemate rahulolematus lapsega jätab viimase ajju oma „templi“.

 

Kui laps kasvab, muutub see algselt väljastpoolt tulnud mõjutaja sisemiseks ning inimene ei suuda enam endaga rahul olla. Ebapiisavuse tunne haarab kogu inimese isiksuse, samas perfektsionism võib piirduda teatud tegevuste sooritusega.

 

Mis juhtub, kui juht tunneb end ebapiisavana?

 

Gestaltteraapia looja Fritz Perls on öelnud: „Perfektsionism on suurim needus, mis võib sind tabada. Veel suurem needus on see aga neile, kes perfektsionistiga koos töötama peavad.“

 

Paraku ei taju juhid, et nad kasutavad sama mustrit oma meeskonnaga. Konks on ka selles, et sageli pürgivad juhiks need, kel ongi suur saavutusvajadus ja nõudlikkus. Minu kogemus näitab, et mida teadlikum on inimene sellest, mis on teda mõjutanud ja kujundanud, seda suurem on võimalus ennast ning oma käitumist muuta.

 

Kindlasti saab mõistlikku nõudlikkust enda suhtes õppida. Selhubi „Stressijuhtimise käsiraamatus“ on hea sammuga harjutused, mis sobivad väga hästi inimesele, kel on tahe endaga tööd teha. Aga ka siin ei soovita perfektsionistlikku lähenemist – töö iseendaga peaks olema meeldiv ja rõõmus. Kui kogu raamatut läbi töötada ei jõua või ei soovi, saab sellest võtta igapäevaellu kasvõi mõned harjutused ning uurida oma ebapiisavaks olemise tagamaid nõustaja, psühhoterapeudi või superviisori abiga.

Kõik raamatud

Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi kodukord

1. Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi (edaspidi raamatuklubi) annab eesti keeles välja Eesti ja muu maailma autorite parimaid populaarteaduslikke raamatuid (edaspidi klubiraamatud).

2. Raamatuklubi liikmed saavad iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut vähemalt 20% poehinnast odavamalt.

3. Klubiraamatud saadame Omniva pakiautomaati või kulleriga kohale. Omniva pakiautomaati saatmine on tasuta, kulleritasu on 5,40.

4. Raamatuklubi teavitab liikmeid uute klubiraamatute ilmumisest SMSi, uudiskirja, raamatuklubi kodulehekülje ning ajakirjade Imeline Ajalugu ja Imeline Teadus kaudu.

5. Kui raamatuklubi liige soovib klubiraamatust loobuda, peab ta sellest teada andma enne ilmumiskuu 15. päeva. Äraütlemisest saab teatada:
a) klubi kodulehel www.ajalooraamatud.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti 9–17).

6. Teatamata jätmist käsitleb raamatuklubi tellimusena ja klubiraamat saadetakse välja ning raamatuklubi liikmele esitatakse raamatu eest arve. Tellimuste täitmise aeg on orienteeruvalt 2 nädalat.

7. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).