Su kiri on täis koera haukumist

Autor: Sirje Kupp-Sazonov, Vladimir Sazonov

Ilmumisaeg: 25.04.2022

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 256

„Sa saatsid meile oma üriku, mis oli täidetud koera haukumisega,“ kirjutas 1573. aastal Vene tsaar Ivan Julm Rootsi kuningale Johan III-le. Ehkki kiri oli mõeldud teisele riigipeale, on selles tunda kirjutaja ülbust ja kõrkust. Kirjas Inglismaa kuningannale kirjeldas Ivan Julm kõike, mida ta on Elizabethi sõpruse nimel teinud, nimetades teda lõpuks ikkagi tavaliseks neiuks, kes tegelikkuses oma riiki ei valitse.

Selline „kirjasõber“ Vene tsaar oligi: ühessamas kirjas võis ta adressaati kostitada meelitustega ja ka valada ta üle solvangutega; ta võis olla ühtaegu alandlik ja labane ning kasutada madalkeelt ja kõrgstiili. Ta oli kirjutades niisama äärmuslik kui ülejäänud elus.

Raamatust saab teada, milline oli Ivan Julma aegne Venemaa, millised olid tema kujunemisaastad, mis tema isiksust mõjutasid, ning kuidas see kõik tema kirjades kajastub.

Enamik kasutatud allikmaterjale ilmub eesti keeles esimest korda.

 

Autoritest

Sirje Kupp-Sazonov on Tartu Ülikooli vene keele ja tõlkeõpetuse lektor ning vabakutseline tõlkija. Peamised uurimisvaldkonnad on vene-eesti tõlge ja kontrastiivgrammatika.

Vladimir Sazonov on Kaitseväe Akadeemia vanemteadur ja Tartu Ülikooli kaasprofessor, kelle teadustöö keskendub Venemaa ja Lähis-Ida aja- ja kultuuriloole ning tänapäeva poliitikale.

Vladimir Sazonovilt on koos Holger Mölderiga varem ilmunud „Populism ja poliitiline paremäärmuslus“ (Äripäev, 2020).

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 27.90 € Hind poes: 35.90 €

Su kiri on täis koera haukumist

I OSA. IVAN JULMA AEG I peatükk. Esimene Vene tsaar Ivan IV Ivan Julma päritolu ja Rjurikovitšite dünastia Moskva vürstiriigi tõus: Kuldhordi truust vasallist suurriigini Ivan Suur kui suurriigi looja Vassili III: Vene riigi territooriumi laiendamine Vassili III valitsemisaja lõpp, abielud ja troonipärija sünd Bojaariklannide võimuvõitlus Ivan Julm kroonikute, ajaloolaste ja kirjanike silme läbi Ivan Julma karm lapsepõlv. Orvu teekond valitsejaks Ivan Julma võimuletulek ja tsaariks kroonimine Ivan Julm kui reformaator ja Valitud Raada Ivan IV julmus, terror ja opritšnina Ivan IV suhtumine võõramaalastesse Ivan Julm ja tatarlased Ivan IV surm II peatükk. Vene tsaaririigi välispoliitika ja diplomaatia Ivan Julm kui poliitik Ivan Julma suurim ebaõnnestunud välispoliitiline ettevõtmine ja Liivi sõda Ivan Julm ja Inglismaa Ivan Julm ja Rootsi Ivan Julm ja Poola Välismaalaste nägemus Moskooviast ja selle valitsejast Diplomaatia Ivan Julma ajal Diplomaadid Kingitused   II OSA. Ivan Julma läkitused Ivan Julm kui autor Läkituste silmapaistvad jooned Läkituste keele eripärad Läkituste struktuur ja muud atribuudid Tiitlid III peatükk. Läkitused valitsejatele Ivan Julm ja Rootsi kuningas Johan III Kiri Rootsi kuningale Johan III-le (1572) Kiri Rootsi kuningale Johan III-le (1573) Ivan Julm ja Inglismaa kuninganna Elizabeth I Kiri Inglise kuningannale Elizabeth I-le (1570) Ivan Julm ja Poola kuningas Stefan Bátory Kiri Poola kuningale Stefan Bátoryle (1581) IV peatükk. Läkitused alamatele Ivan Julm ja vürst Andrei Kurbski Kiri Kurbskile (1577) Ivan Julm ja Vassili Grjaznoi Kiri Vassili Grjaznoile (1574) Ivan Julm ja Simeon Bekbulatovitš Kiri Simeon Bekbulatovitšile (1575)   Järelsõna

Su kiri on täis koera haukumist

Kõik raamatud

Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi kodukord

1. Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi (edaspidi raamatuklubi) annab eesti keeles välja Eesti ja muu maailma autorite parimaid populaarteaduslikke raamatuid (edaspidi klubiraamatud).

2. Raamatuklubi liikmed saavad iga kuu 1–2 klubiraamatut vähemalt 20% poehinnast odavamalt.

3. Klubiraamatud saadame Omniva pakiautomaati või kulleriga kohale. Omniva pakiautomaati saatmine on tasuta, kulleritasu on 5,40.

4. Raamatuklubi teavitab liikmeid uute klubiraamatute ilmumisest SMSi, uudiskirja, raamatuklubi kodulehekülje ning ajakirjade Imeline Ajalugu ja Imeline Teadus kaudu.

5. Kui raamatuklubi liige soovib klubiraamatust loobuda, peab ta sellest teada andma enne ilmumiskuu 15. päeva. Äraütlemisest saab teatada:
a) klubi kodulehel www.ajalooraamatud.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti 9–17).

6. Teatamata jätmist käsitleb raamatuklubi tellimusena ja klubiraamat saadetakse välja ning raamatuklubi liikmele esitatakse raamatu eest arve. Tellimuste täitmise aeg on orienteeruvalt 2 nädalat.

7. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).