Vene riigi saamine

Autor: Enn Haabsaar

Ilmumisaeg: 28.02.2019

Kirjastus: Äripäev, Argo

Lehekülgi: u 300

See raamat mõtestab ümber Vene riigi tekkeloo ning Loode- ja Põhja-Venemaa varasema ajaloo. Autor näitab veenvalt, et arheoloogilisi tõendeid vähegi ulatuslikumast slaavi asustusest neil aladel ajast enne 10. sajandi keskpaika pole olemas; et vähemalt selle ajani ei saa samastada mõisteid ‘vanavene’ ja ‘vanaslaavi’; et Vana-Vene riik tekkis seetõttu algselt sisuliselt slaavlaste osaluseta ja laienes alles hiljem slaavi aladele; et sõna ‘venelased’ on tähistanud eri ajal erineva etnilise dominandiga kooslust; et Põhja-Vene slaavistumise protsessi käivitas osa drevljaanide põhja poole küüditamisega 10. sajandi keskpaiku tahtlikult või tahtmatult Kiievi-Vene suurvürstinna Olga, kes ise oli nerja (et mitte öelda: setu) soost; ja et hoogu sai see protsess pärast seda, kui Vene riik võttis 988–989 vastu slaavi vormis ristiusu, misjärel osa riigiloomes seni kaasa löönud rahvaid ja hõime (ka eestlaste eellased) sellest lahku lõid.

Raamat käsitleb muuhulgas Jaroslav Targa 1030. aasta paiku ette võetud sõjakäigu ja Tartu kohale rajatud Jurjevi küsimust – ses mõttes, et näitab selle ebatõenäosust. Korrigeeritakse mõningaid teisigi meie vanema ajalooga seotud küsimusi ning märgitakse maha piir muinaseestlaste ja Vana-Vene riigi vahel. Vaadeldakse ka suurvene etnose ja Moskva riigi sünnivalusid vanal Merjamaal. Novgorodimaal püsis tänu Vana-Vene riigi tekkeaegadel kohalikele rahvastele antud privileegidele siiski veel kaua teistsugune, tugeva vürstivõimuta riiklus.

Autor soovis jõuda käsitlusega välja Novgorodi vallutamiseni Moskva suurvürstiriigi poolt 15. sajandi lõpus ja sellega kaasnenud repressioonide jätkumiseni 16. sajandil, mis viis ka Ilmenimaa suurvenestumiseni. Paraku katkeb jutustus selleni jõudmata poolelt lauselt – autori aeg sai otsa enne, kui ta käsikirja lõpetada jõudis.

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 25,90 € Hind poes: 32,50 €

Vene riigi saamine

Sisukord Toimetaja saatesõna Sissejuhatuseks: Vene ajaloo valupunktid, Konstantin Kavelini hinnang Taani prints, Venemaa esimene isevalitseja Viikingikonung Roriku saabumine Põhjarahvad vallutavad Dneprimaa A sjo jest sõn Rjurikov Kiiev, Vene linnade ema Vürst Olegi surm Laadoga ljudie, Novgorodi ljudie Kokkuvõtteks Russide kõrvale kerkivad tšuudid Nerja neiu ja Vene vürst Volga, kaunis naine Olga kuju folkloorsed lätted Igori perekond Olga loob riigi Olga kättemaks Bütsantsi visiit: imperaator Porphyrogennetose palge ees Olga maksureform Novgorodimaa hakkab slaavistuma Dobrõninid Merja-permi-balti ühendriik Ida-euroopa keskaegsed rahvad Vajadus kuninga järele Ütlesid russ, tšuud, sloveenid Suur-Svitjod ja Väike-Svitjod Veeteel Kagu-Euroopast Põhja-Aafrikasse Russid Kaspia ääres Vene-Tšuudi sõjalised kokkupõrked Tšudinid ja Eesti Piir tšuudide ja venelaste vahel Rjuriku dünastia slaviseerunud jätk moodustab Vene riiki Tšuudi-Vene sõjaline vastasseis Solntsa Ruka: kus asus Kedepiv? Tšudinite dünastia esindajad kõige kõrgemal võimuastmel Eesti-Vene suhted 11. sajandi teisel poolel Vadjalased, ajaloo subjektid Venelaste kiire ja lõplik slaavistumine Vürstist sõltumatu possaadnikuvõim Moskva, apokalüptiline linn Seie saagu linn Veliki rostov vs Vladimir Suurvürstiks khaani armust Lisa. Ajaloolasena Kiievimaal (reisikiri) Kasutatud kirjandust Isikunimede register  

Vene riigi saamine

Kõik raamatud

Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi kodukord

1. Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi (edaspidi raamatuklubi) annab eesti keeles välja Eesti ja muu maailma autorite parimaid populaarteaduslikke raamatuid (edaspidi klubiraamatud).

2. Raamatuklubi liikmed saavad iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut vähemalt 20% poehinnast odavamalt.

3. Klubiraamatud saadame Omniva pakiautomaati või kulleriga kohale. Omniva pakiautomaati saatmine on tasuta, kulleritasu on 5,40.

4. Raamatuklubi teavitab liikmeid uute klubiraamatute ilmumisest SMSi, uudiskirja, raamatuklubi kodulehekülje ning ajakirjade Imeline Ajalugu ja Imeline Teadus kaudu.

5. Kui raamatuklubi liige soovib klubiraamatust loobuda, peab ta sellest teada andma enne ilmumiskuu 15. päeva. Äraütlemisest saab teatada:
a) klubi kodulehel www.ajalooraamatud.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti 9–17).

6. Teatamata jätmist käsitleb raamatuklubi tellimusena ja klubiraamat saadetakse välja ning raamatuklubi liikmele esitatakse raamatu eest arve. Tellimuste täitmise aeg on orienteeruvalt 2 nädalat.

7. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).