Viikingid

Autor: Jörn Staecker ja Matthias Toplak

Ilmumisaeg: 17.12.2020

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 512

Kes ei teaks rääkida midagi põnevat viikingitest? Hoolimata sellest, et neid ja meid lahutavad pikad sajandid, on need põhjala „rokkarid“ ju endiselt meie ümber – seriaalides, reklaamides jm popkultuuris. Meil kõigil on arusaam, milline oli üks õige viiking, ent sageli ei vasta see arusaam tegelikkusele või on liialt ühekülgne.

Kas viikingid kandsid sarvilist kiivrit, olid riietatud musta nahka ning võitlesid suurte kirvestega? Kas viikingite elu oli üks meeletu orgia täis vägivalda ja joominguid? Kas viikingid lasid end põletada koos oma väärtuslike alustega? Kas olid olemas naissoost viikingisõdalased?

Tübingeni ülikooli teadlased Jörn Staecker ja Matthias Toplak tutvustavad uusimate arheoloogiliste uurimuste valguses viikingite elu. Üllatuslikult näeme, et viikingeid ei paelunud vaid lõuatäis mõdu ja sõjasaak, vaid ka teemad, mis pakuvad huvi tänapäeva inimeselegi – identiteet, kuuluvustunne, migratsioon, religioon.

Raamat aitab täita teadmistelünki nii mõne viikingiseriaali kirglikul jälgijal kui ka pakub värsket ja detailirohket sissevaadet viikingikultuuri tõsisemale huvilisele. Paljude uute teadmiste eest võlgneme seejuures tänu geneetilistele uuringutele, mis on hiljuti viinud murranguliste avastusteni.

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 25.90 € Hind poes: 33.90 €

Viikingid

Sissejuhatus: Viikingite lummuses   1 Viikingiaeg läbi arheoloogiaprisma 1.1 Viikingid! 1.2 Uued uuringud vanade allikate vastu 1.3 Lihast ja luust viikingid 1.4 Põlevad laevad ja verised tseremooniad. Matusekombestik 1.5. Kaheteraline sojakirves ja siidiriie. Materiaalne kultuur 1.6 Midagi enamat kui vaid meresõitjad. Viikingite maailm maismaal   2 Kodu Põhjalas 2.1 Vana-Taani. Põhjala süda 2.2. Hedeby. Ühe piiriäärse kauplemiskoha poliitiline ajalugu 2.3 Danevirke. Viikingite piirikindlus? 2.4 Arktiline Põhjala. Viikingid ja nende naabrid 2.5 Birka. Merekaubanduskoht ja sadamarajatis   3 Mõjukad naised ja orjastatud mehed 3.1 Valküürid ja kilbineitsid. Naissõdalased? 3.2 Athelfledast Olgani. Naised ja sõjapidamine 3.3 Ostetud, röövitud, väljarenditud. Orjapidamise jälgedes   4 Kaubandus ja ekspansioon 4.1 Heisake purjed! Viikingite laevad 4.2 Kaubavahetuskohad. Viikingiaegsed kaubanduskohad 4.3 Tihe võrk. Kaubitsejad ja kaugkaubanduse vorgustik 4.4 Hõbedatulv. Hõbe kui kunst ja vääring 4.5 Majanduse ja poliitika seismograaf. Mündid ja müntimine   5 Teekond itta 5.1 Vastastikused mõjutused. Skandinaavlased ja lääneslaavlased 5.2 Venemaa asutajad? Kiievi-Vene 5.3 Ida suunas. Supruto vallkindlus 5.4 Kiievi ja Birka identiteediküsimused 5.5 Il-la-lah. Viikingid ja islam 5.6 Viikingimaailma kaguhorisont. Siiditee   6 Religioon ja mütoloogia 6.1 Pühad hiied ja kultushooned. Kultus ja uskumused 6.2 Pragmatism ja misjon. Viikingid ja kristlus 6.3 Jumalatest ja kangelastest. Vanapõhja kirjandus 6.4 Kividel ja puidul. Ruunid 6.5 Inimestest ja loomadest. Viikingite kunst 6.6 Paganlik või kristlik? Hilisviikingiaegne pildiline kunst   Epiloog: retrotoopia. Viikingiaeg kui igatsuspaik Tänusõnad Mõisted Autorid Kirjandus Pildid tekstis Pildialbum Kaardid Kohanimeregister Nimeregister

Viikingid

Kõik raamatud

Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi kodukord

1. Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi (edaspidi raamatuklubi) annab eesti keeles välja Eesti ja muu maailma autorite parimaid populaarteaduslikke raamatuid (edaspidi klubiraamatud).

2. Raamatuklubi liikmed saavad iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut vähemalt 20% poehinnast odavamalt.

3. Klubiraamatud saadame Omniva pakiautomaati või kulleriga kohale. Omniva pakiautomaati saatmine on tasuta, kulleritasu on 5,40.

4. Raamatuklubi teavitab liikmeid uute klubiraamatute ilmumisest SMSi, uudiskirja, raamatuklubi kodulehekülje ning ajakirjade Imeline Ajalugu ja Imeline Teadus kaudu.

5. Kui raamatuklubi liige soovib klubiraamatust loobuda, peab ta sellest teada andma enne ilmumiskuu 15. päeva. Äraütlemisest saab teatada:
a) klubi kodulehel www.ajalooraamatud.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti 9–17).

6. Teatamata jätmist käsitleb raamatuklubi tellimusena ja klubiraamat saadetakse välja ning raamatuklubi liikmele esitatakse raamatu eest arve. Tellimuste täitmise aeg on orienteeruvalt 2 nädalat.

7. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).