Viirusevastane soolestik

Autor: Robynne Chutkan

Ilmumisaeg: 15.06.2023

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 296

 

Miks põeb osa inimesi viirushaigusi raskelt või isegi sureb nende tagajärjel, teised aga kogevad kõigest kergeid haigusnähte? Mis määrab selle, kes taastub tõsisest haigusest täielikult ning keda jäävad sümptomid pikalt vaevama? On see kõik vaid pime õnn? Gastroenteroloog Robynne Chutkan kinnitab, et haigustekitajatega lahingut lüües ei ole võidumeeskonda kuulumine õnnelik juhus ega kokkusattumus – suuresti taandub asi meie soolestiku tervisele.

Viimase poole sajandi jooksul on tuvastatud vähemalt kolmkümmend uut viirust, millele puudub ravi, sealhulgas HIV, ebola, C-hepatiit ja SARS-CoV-2. Kui viirused muutuvad üha tavalisemaks, on kokkupuude nendega möödapääsmatu, ent haigestumine mitte. „Tulemus“ oleneb inimese „pinnasest“ – sisemisest ökosüsteemist, mis toetab ja toidab organismis kõike, sealhulgas immuunsüsteemi. Selleks pinnaseks on meie mikrobioom – triljonid bakterid ja muud mikroorganismid, mis elutsevad soolestikus ja tegutsevad kaaspilootidena pea kõigis olulistes kehafunktsioonides: seedimises, hormoonide ja vitamiinide sünteesis, ravimite metabolismis, mürkainete kahjutuks tegemises, suhtluses kesknärvisüsteemiga, geenide aktiveerimises jne.

Mikrobioom osaleb ka immuunkaitse treenimises, et see reageeriks haigustekitajatele asjakohasel viisil. Mikrobioomi koostis ja üldine seisukord ennustavad viirusega kokkupuutele järgnevat paremini kui ükskõik millised muud tunnused, nagu vanus, kaasuvad haigused jne. Hea uudis on aga see, et erinevalt geenidest on inimese mikrobioom pidevas teisenemises, reageerides märkimisväärselt toidusedeli muutustele.

„Viirusevastane soolestik“ tutvustab lihtsaid viise, kuidas tugevdada toitumise, vaimupõhiste strateegiate ja tervisliku eluviisiga oma loomulikku kaitsemehhanismi. Me saame seda teha igal ajal, ka siis, kui vanus on soliidne ning krooniline tervisemure ei anna asu.

„Viirusevastane soolestik“ on mõnusalt loetav ja kergesti mõistetav käsitlus sellest, kuidas sõltub immuunsüsteemi tugevus meie soolemikroobide heaolust. Raamat selgitab elustiili, toitumise, stressi, liikumise ja une mõju soole mikrobioomile ning selgitab, kuidas see juhib omakorda meie keha reaktsioone viirustele ja haigustele, aga ka toidule.

„Viirusevastane soolestik“ on väärt praktiline lugemine tervisesõpradele sellest, miks tasub olla heaperemehelik partner oma mikrobioomile ning kuidas end seeläbi hoida haigustest võimalikult prii.

Tuuli Taimur
toitumisnõustaja, koolitaja
MSc, terviseteadus
Rahvatervise Akadeemia

Hind klubis: 27.90 € Hind poes: 35.90 €

Viirusevastane soolestik

I OSA. KUIDAS SEE TÖÖTAB 17 Soolestiku ja immuunsüsteemi seotus 19 Tere tulemast viroomi! 43 Peremeesorganismi kaitsemehhanismid 50 II OSA. MIS LÄHEB VILTU 69 Halvale teele sattunud soolestik: düsbioosi mõistmine 71 Sisse murtud: lekkiv sool 96 Veel nõrku kohti 106 Pikaleveninud tõbi 130 III OSA. ORGANISMI TURGUTAMINE SEESTPOOLT  151 Keha ülesehitamine 158 Kaitsemehhanismide kindlustamine 180 Vaimu valitsemine 193 Keskkonna muutmine 210 Ettevaatus ravimitega 219 Kava linnulennult 241 Retseptid 245   Tänusõnad 292

Viirusevastane soolestik

Kõik raamatud

Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi kodukord

1. Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi (edaspidi raamatuklubi) annab eesti keeles välja Eesti ja muu maailma autorite parimaid populaarteaduslikke raamatuid (edaspidi klubiraamatud).

2. Raamatuklubi liikmed saavad iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut vähemalt 20% poehinnast odavamalt.

3. Klubiraamatud saadame Omniva pakiautomaati või kulleriga kohale. Omniva pakiautomaati saatmine on tasuta, kulleritasu on 5,40.

4. Raamatuklubi teavitab liikmeid uute klubiraamatute ilmumisest SMSi, uudiskirja, raamatuklubi kodulehekülje ning ajakirjade Imeline Ajalugu ja Imeline Teadus kaudu.

5. Kui raamatuklubi liige soovib klubiraamatust loobuda, peab ta sellest teada andma enne ilmumiskuu 15. päeva. Äraütlemisest saab teatada:
a) klubi kodulehel www.ajalooraamatud.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti 9–17).

6. Teatamata jätmist käsitleb raamatuklubi tellimusena ja klubiraamat saadetakse välja ning raamatuklubi liikmele esitatakse raamatu eest arve. Tellimuste täitmise aeg on orienteeruvalt 2 nädalat.

7. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).