Romanovid

Nimeka Briti ajaloolase Lindsey Hughesi (1949–2007) ülevaadet Venemaad 304 aastat valitsenud Romanovite dünastiast sobib lugeda igal ajaloohuvilisel eestlasel. Olid ju Romanovite 18 valitsejast 14 ka eestlaste valitsejad, kui Eesti ala aastail 1710–1917 Vene keisririigi koosseisu kuulus.
Venemaa ajalugu oli enam kui kolmsada aastat (1613–1917) Romanovite perekonnaga tihedalt seotud. Nende kolme sajandi jooksul kujundasid Romanovid Venemaa poliitikat ja ühiskonda, aga ka kunsti ja filosoofiat. Dünastia tõus, hiilgus ja langus on Venemaale iseloomulikult traagiline.
Romanovite dünastiat käsitlev ülevaade algab tsitaadiga 1913. aastal dünastia 300. aastapäevaks avaldatud trükisest. Toona näis Romanovite võim olevat vankumatult kindel. Ometi saabus juba 1917. aastal lõpp. Viimane tsaar Nikolai II koos perekonnaga hukati aasta hiljem. Ka ülejäänud valitsejate lugusid iseloomustab särav tõus ja hiilgav valitsemine, aga ka häbiväärne läbikukkumine ja troonilt kõrvaldamine.
Esimene Romanovite bojaarisuguvõsast pärit tsaar Mihhail valiti Venemaa troonile 1613. aastal. Ta suutis taastada korra ja kindlustada hoolimata segastest oludest dünastia püsimajäämise. Peeter I valitsusajal muutus Venemaa impeeriumiks, mille laiendamist jätkasid ka tema järglased. Järgnesid uued säravad valitsejad alates Katariina II-st kuni Nikolai II-ni välja.
Raamatu pealiini taustal tõusevad selgelt esile viis Romanovitest valitsejat, keda iseloomustatakse teistest põhjalikumalt: Mihhail, Peeter I, Katariina II, Nikolai I ja Nikolai II. See ei takista aga lugejal kuidagi oma „edetabelit“ moodustamast. Lisaks saab raamatust teada, kuidas hinnati Romanovite pärandit Venemaal pärast dünastia langust ning kuidas neisse suhtutakse tänapäeval.
Lindsey Hughes oli tunnustatud Venemaa-uurija, kes keskendus Venemaa 17.–18. sajandi ajaloole, eriti Peeter I ajastule. Temalt on eesti keelde varem tõlgitud Peeter I elu käsitlev uurimus („Peeter Suur: elulugu“; Tallinn, 2005; tõlkinud Lauri Vahtre). Kõiki Romanovite valitsejaid kajastav teos jäi Lindsey Hughesi elu viimaseks ja on väärikas punkt tema elutööle.

 

Hind klubis: Hind poes:

Romanovid

Romanovid

Kõik raamatud

Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi kodukord

1. Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi (edaspidi raamatuklubi) annab eesti keeles välja Eesti ja muu maailma autorite parimaid populaarteaduslikke raamatuid (edaspidi klubiraamatud).

2. Raamatuklubi liikmed saavad iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut vähemalt 20% poehinnast odavamalt.

3. Klubiraamatud saadame Omniva pakiautomaati või kulleriga kohale. Omniva pakiautomaati saatmine on tasuta, kulleritasu on 5,40.

4. Raamatuklubi teavitab liikmeid uute klubiraamatute ilmumisest SMSi, uudiskirja, raamatuklubi kodulehekülje ning ajakirjade Imeline Ajalugu ja Imeline Teadus kaudu.

5. Kui raamatuklubi liige soovib klubiraamatust loobuda, peab ta sellest teada andma enne ilmumiskuu 15. päeva. Äraütlemisest saab teatada:
a) klubi kodulehel www.ajalooraamatud.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti 9–17).

6. Teatamata jätmist käsitleb raamatuklubi tellimusena ja klubiraamat saadetakse välja ning raamatuklubi liikmele esitatakse raamatu eest arve. Tellimuste täitmise aeg on orienteeruvalt 2 nädalat.

7. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).