Salajane elu.

Kolonel Ryszard Jerzy Kukliński (1930–2004) oli külma sõja kuulsaim informaator ning mõjutas märgatavalt selle tulemust. Töötades Varssavi Lepingu Organisatsioonis olulistel ametikohtadel, toimetas ta lääne luureteenistustele kümneid tuhandeid lehekülgi ülisalajasi andmeid VLO sõjaplaanide ning relvastuse kohta, aidates kaasa lääne võidule külmas sõjas ning toonase ägeda vastasseisu lõpetamisele. USA presidendi Jimmy Carteri rahvusliku julgeoleku nõunik Zbigniew Brzezinski on Kuklińskit nimetanud esimeseks Poola ohvitseriks NATOs. Kuklińskist on kirjutatud raamatuid ning hiljuti vändatud ka mängufilm „Jack Strong“.
Poolas äratab Kukliński siiamaani vastakaid tundeid. Teda ei tahetud esialgu isegi rehabiliteerida ning Ühendriigid pidid selleks survet avaldama. Nüüdseks on avalik arvamus kaldunud selgemalt Kukliński kasuks. Kui Kukliński 2004. aastal suri, maeti ta Varssavi sõjaväekalmistu aurivisse.
Kuklińskist kuulsin ma esimest korda põhjalikumalt Zbigniew Brzezinskilt. Teadsin koloneli nime, kuid mitte seda, mida ta täpselt tegi. Kui küsisin, kuidas võinuks kulgeda kolmas maailmasõda, naeratas Brzezinski malbelt ning vastas, et ameeriklased oleksid oma vastase kolme nädalaga maa pealt pühkinud. Ta meenutas Nõukogude Liidu lagunemise järel Washingtonis Nõukogude kindralitega peetud mõttemängu, kus kujutati ette kolmandat maailmasõda. Mängu avades oli Brzezinski Nõukogude külalisi tervitades rõhutanud, kui hea meel tal on, et seda sõda kunagi ei toimunud, sest juba selle teise tunni lõpuks oleksid lääneriikide vastased kõik surnud olnud. Mulle selgitas Brzezinski: „Kukliński informeeris meid absoluutselt kõigest, ka sellest, mida me isegi küsida ei osanud.“
Ühel hetkel oli Kukliński leidnud, et Poola kommunistlikud valitsejad on oma maa reetnud. Talle oli vastumeelt Praha kevade lämmatamine 1968. aastal ning Gdański rahutuste verine mahasurumine. Erilist muret tekitas Kuklińskis aga arusaam, et kui Nõukogude blokk otsustab läänt rünnata, võidakse nende peatamiseks strateegiliste tuumarelvadega rünnata Poolat.
1972. aastal võttis Kukliński Bonni kaudu ühendust USA luurega. Tema esimeseks kontaktisikuks sai CIA heaks töötav eesti pagulane, kes mõistis Kukliński motiive ning uskus teda. Kukliński jätkas oma üliohtlikku tegevust üheksa aastat, siis otsustati ta tabamise vältimiseks koos perega Poolast välja toimetada. 1984. aastal mõisteti ta Poolas tagaselja surma, kuid impeerium oli selleks ajaks juba põlvili surutud. Kuklińskist jutustav mängufilm võetakse kokku lausega: „Luuraja, kes võitis impeeriumi“.

Hind klubis: Hind poes:

Salajane elu.

Salajane elu.

Kõik raamatud

Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi kodukord

1. Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi (edaspidi raamatuklubi) annab eesti keeles välja Eesti ja muu maailma autorite parimaid populaarteaduslikke raamatuid (edaspidi klubiraamatud).

2. Raamatuklubi liikmed saavad iga kuu 1–2 klubiraamatut vähemalt 20% poehinnast odavamalt.

3. Klubiraamatud saadame Omniva pakiautomaati või kulleriga kohale. Omniva pakiautomaati saatmine on tasuta, kulleritasu on 5,40.

4. Raamatuklubi teavitab liikmeid uute klubiraamatute ilmumisest SMSi, uudiskirja, raamatuklubi kodulehekülje ning ajakirjade Imeline Ajalugu ja Imeline Teadus kaudu.

5. Kui raamatuklubi liige soovib klubiraamatust loobuda, peab ta sellest teada andma enne ilmumiskuu 15. päeva. Äraütlemisest saab teatada:
a) klubi kodulehel www.ajalooraamatud.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti 9–17).

6. Teatamata jätmist käsitleb raamatuklubi tellimusena ja klubiraamat saadetakse välja ning raamatuklubi liikmele esitatakse raamatu eest arve. Tellimuste täitmise aeg on orienteeruvalt 2 nädalat.

7. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).