Venelased. Inimesed võimu kulisside taga

Mart Nutt

 

Gregory Feifer, National Public Radio endine Moskva korrespondent, on Venemaa eluolust kirjutanud sisuka ja köitva raamatu – seda on isegi raske paigutada kindla žanri alla, kuna seal on kõike, mida lugeja võiks Venemaa kohta üldse teada tahta.
Feifer ei ole üksnes Venemaa kõrvaltvaataja. Tal on Venemaaga väga lähedane isiklik suhe: tema ema on Venemaalt pärit. Kindlasti on Feiferi sügavat huvi Venemaa vastu tiivustanud just ema ja Venemaal elavate sugulaste ning sõprade jutustused, mälestused, läbielamised ja hinnangud. Ajakirjanikuna suutis Feifer pugeda vene inimese hinge sügavamatesse soppidesse, mõista nii Venemaad kui venelasi seestpoolt ja õppida tundma seda, mis jääb lääne inimestele peaaegu alati kättesaamatuks ja mõistetamatuks.
Autor ei ole siiski piirdunud üksnes Venemaa vaatlemisega. Ta on süvenenud mahukasse Venemaad puudutavasse materjali alates ajakirjandusest, mälestusest ja ilukirjandusest kuni põhjalike tõsiteaduslike käsitlusteni ning tõlgendanud Venemaal toimuvat süsteemselt ja kõikehaaravalt. Tema lähenemises on märkimisväärne koht isiklikel ja ta ema perekonna kogemustel, elul ja käekäigul. Ja muidugi saatusel, mis tabas miljoneid vene perekondi nii tsaaririigi kui kommunismiaja repressioonidena. Feifer süüvib põhjalikult Vene olustikku ja olmesse ning kirjeldab värvikalt vene ühiskonnale iseloomulikke jooni: ekstravagantsust, vaesust, joomist, kollektivismi, perekondlikke ja sõprussuhteid. Mitte et need jooned teistel rahvastel puuduksid, kuid venelastel avalduvad need teistsugusel, lääne inimesele tabamatul moel.
Autor on Vene ühiskonna suhtes võrdlemisi kriitiline, tuues halastamatu otsekohesusega välja paljud ebakõlad: lodevuse ja minnalaskmise (pohhuismi), näilisuse (pokazuhha), korruptsiooni, mitteametlikud võrgustikud (näiteks teenistusvälised suhted), klannivõimu. Selline lähenemine võib olla venelasele kohati solvav (ne uvažajet). Igale rahvale võib tunduda solvav, kui välismaalane ta maad kritiseerib. Omadele on palju rohkem lubatud. Siiski ei ole Feifer hoolimata vene päritolust kindlasti oma. Ent tegelikult ei ole Feifer Venemaa suhtes sugugi halvustav. Ta on lihtsalt detailideni arutlev ja paratamatult ka subjektiivne.
Feifer kirjeldab ja analüüsib Venemaa ajalugu riigi tekkest kuni tänapäeva viimaste sündmusteni ning jõuab järelduseni, et kuigi Venemaa väline külg on muutunud, on olemus jäänud samaks. Järjest on tehtud järske kannapöördeid: Moskoovia laienemine, impeeriumi loomine, Peeter I aegne läänestamine, katsed demokraatiat kehtestada, bolševike revolutsioon, NSV Liidu lagunemine, Putini katse deržaavat taastada. Venemaa on jäänud oma despootia (isevalitsuse, isikukultuse) lõksu ja see on takistanud ka riigi moderniseerumist. Ning see, mida sageli peetakse Venemaa eriliseks teeks ja müstiliseks hingesügavuseks, ei olegi midagi muud kui püüe despootiat õigustada või varjata.

Hind klubis: Hind poes:

Venelased. Inimesed võimu kulisside taga

Venelased. Inimesed võimu kulisside taga

Kõik raamatud

Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi kodukord

1. Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi (edaspidi raamatuklubi) annab eesti keeles välja Eesti ja muu maailma autorite parimaid populaarteaduslikke raamatuid (edaspidi klubiraamatud).

2. Raamatuklubi liikmed saavad iga kuu 1–2 klubiraamatut vähemalt 20% poehinnast odavamalt.

3. Klubiraamatud saadame Omniva pakiautomaati või kulleriga kohale. Omniva pakiautomaati saatmine on tasuta, kulleritasu on 5,40.

4. Raamatuklubi teavitab liikmeid uute klubiraamatute ilmumisest SMSi, uudiskirja, raamatuklubi kodulehekülje ning ajakirjade Imeline Ajalugu ja Imeline Teadus kaudu.

5. Kui raamatuklubi liige soovib klubiraamatust loobuda, peab ta sellest teada andma enne ilmumiskuu 15. päeva. Äraütlemisest saab teatada:
a) klubi kodulehel www.ajalooraamatud.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti 9–17).

6. Teatamata jätmist käsitleb raamatuklubi tellimusena ja klubiraamat saadetakse välja ning raamatuklubi liikmele esitatakse raamatu eest arve. Tellimuste täitmise aeg on orienteeruvalt 2 nädalat.

7. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).